Еврото:”Farewell My Summer Love”

| от |

Бисер Манолов, www.bissermanolov.com

Еврото продължава бруталната си обезценка спрямо долара. Истината е, че не стойността, а начинът, по който това става, са до известна степен изненада за повечето пазарни участници. Почти всички анализатори са категорични в прогнозите си, че още следващия месец, по всяка вероятност, ще станем свидетели на нивото един долар за едно евро.

От Дойче банк са значително по-агресивни в прогнозите си. Според тях през тази година валутните пазари ще достигнат нивото от 0,90 доларови цента за едно евро. Впрочем нищо различно от това не можеше да се очаква след стартиране на програмата на Европейската централна банка по изкупуване на държавни облигации в размер на 60 млрд. евро месечно.

Да, пазарите са наводнени с евтино евро. Във вторник обезценката на единната валута достигна нивото от 1,0560 долара за евро. Да припомня, че в средата на 2014 г. бяхме свидетели на нивото от 1,40 долара за евро. В момента с обезценката на единната валута ЕЦБ се опитва да отстреля с „един куршум три заека“. Първо, слабото евро се използва като антидефлационна мярка, т.е. чрез „слабото евро“

се вкарва вносна инфлация в европейската икономика

което е най-голямата мечта на централните банкери през последните години. Второ, неминуемо това е мощен стимул за реалното производство. И трето, прави европейския експорт много по-ефективен.

По принцип валутната търговия е разорила много хора. Според официалната статистика над 90% от хората, които се занимават с валутна търговия, са на нетна загуба. Да, но не и в този случай. Всички залагат смело срещу еврото и това изглежда най-печелившата игра на финансовите пазари. Европа като цяло има огромен положителен търговски баланс. Заедно с агресивната парична политика на ЕЦБ това създава огромен глобален дисбаланс, което се вижда в концентриран вид през котировките на еврото.

Това, което обаче е странно в ситуацията, е мълчанието на Американската централна банка по отношение на високите стойности на долара. Казано в прав текст, американските експортьори изобщо не са щастливи с текущите нива. Определено те губят пари. Не ставаме ли свидетели на скрита договорка между двете централни банки?

По-скоро, да. Колкото и да звучи странно, САЩ имат абсолютен интерес от бързото икономическо възстановяване на Европа, въпреки че в икономически план точно Европа е най-големият им конкурент. Точно този геополитически интерес на САЩ в момента играе ролята на

лепенка върху устата на Федералния резерв

Между другото, това не е добра новина за финансовите пазари. Знам, че за мнозина горното звучи като поредната световна конспирация, защото е абсолютно изключение при рязкото покачване на дадена валута съответната централна банка да запази неутралитет. Колко много се говори за независимите централни банки! Такива май че де факто няма.

Нещата със структурните реформи в Европа изобщо не са добре. Представяте ли си докъде сме стигнали, щом европейските банкери се молят за слабо евро като единствен стимул за икономиката. Да, количествените облекчения в размер на 60 млрд. евро месечно изглеждат огромна ликвидна помощ, но тези пари трудно достигат до реалния сектор и планът „Юнкер“ е поредното доказателство за това.

Истината със „слабото евро“ има обаче и обратна страна. И тя е отливът на капитали. За експанзия на американските компании в Европа е трудно да се говори. От друга страна, държавите с „петролни долари“ също страдат от ниските цени на черното злато, което намалява потенциала им за придобиване на европейски активи. Да, доларът е висок, но цените на петрола са заорали в дъното, което силно влияе върху покупателната им способност. Ниската покупателна мощ на „петролните държави“ вече има и конкретно изражение.

Според анализ на Дойче банк тя е довела през 2014 г. до спад на германските експортьори към тях с не по-малко от 73 млрд. долара. За 2015 г. очакваният спад на германския износ към тях ще бъде с нови 15% в номинално изражение. Много финансисти считат, че силният долар механично означава ниски цени на петрола. Да, има известна връзка между двата актива, но в никакъв случай не може да става въпрос за пряка корелация.

Ако предположим обаче, че те са прави в твърдението си, ето как слабото евро в един момент се връща като бумеранг срещу Европа. В прав текст шефът на ЕЦБ Марио Драги по време на пресконференцията при оповестяването на количествените облекчения каза: „Европа ще продължава да бъде основен източник за глобалните дисбаланси през това десетилетие.“ Нищо по-конкретно обаче Драги не спомена.

Какво ли имаше предвид?

Програмата на ЕЦБ в размер на 1 трилион евро ще приключи в края на 2016 г. Дотогава еврото ще се обезценява. Сега обаче си представете какво ще се случи, ако Европа продължава да не бележи видим икономически растеж? На практика

ще попаднем в пълна безизходица

Неминуемо слабото евро ще предизвика инфлация в Европа. Какво обаче ще направим при висока инфлация и липса на стопански напредък? Ето това е наистина изключително сериозен въпрос. Отсега е видно, че ЕЦБ е изчерпала своите амуниции.

Без да съм прекомерен песимист, това е твърде вероятен сценарий. Опасявам се обаче, че на ход ще останат единствено политиците, а това вече прави играта твърде опасна. „Супер Марио“ действително направи всичко по силите си, за да помогне на боледуващата европейска икономика. Опасявам се обаче, че свръхзадлъжнелите европейски правителства са тотално изчерпани от свежи идеи.

Вече е видно за всички, че държавните харчове не означават инвестиции. Безконтролните държавни харчове означават още повече държавни харчове. Слабото евро безспорно ще помогне на европейската икономика, но в никакъв случай това не е единствено необходимото лекарство.

На база на пазарните очаквания, за които стана дума по-горе, това означава, че българският лев ще се обезцени до около нивото от 2 лева за долар в краткосрочен план.

Вече се почувстваха и

първите ефекти
за потребителя

от тази тенденция. По-скъпа бяла техника и сделки на имотния пазар в долари. Дали тази тенденция ще продължи? До 2016 г. почти сигурно. Може ли да се възползваме по някакъв начин? Да, и това е съживяване на родния бизнес, който фактурира износа си в долари. В тази връзка бих препоръчал на фирмите вносителки в долари да се обърнат към обслужващите ги банки за „валутна застраховка“.

Всички родни финансови институции я предлагат. По този начин няма да се гърчат в опити да прогнозират „накъде ще ходи доларът“, а също така ще избегнат неудобството на непрекъснато увеличаване на цените. Петролът със сигурност ща повиши цената си спрямо лева. Това е неприятна новина, която ще доведе до спираловидно покачване на цените. Ако мога да обобщя ефектите от скъпия долар за българската икономика, това са по-високи цени и изключително печеливш доларов износ.

 
 
Коментарите са изключени за Еврото:”Farewell My Summer Love”