Евро-сиртаки

| от |

Бисер Манолов

Надали има европеец, който в момента да не е запознат със случая СИРИЗА. Нещо повече, има европейци, които трудно ще се сетят коя политическа партия е на власт в държавата им, но е малко вероятно да не знаят за факта, че в Гърция след 25 януари 2015 г. по всяка вероятност ще управлява СИРИЗА. Алексис Ципрас, лидерът на СИРИЗА, е понастоящем най-големият кошмар за еврооптимистите. Кой е той? Гръцкият Робин Худ или гръцкият Мефистофел?

Според последните проучвания преди изборите в Гърция в края на този месец 30,4% от анкетираните заявяват, че ще гласуват за въпросната партия. В началото на декември 2014 г. процентът на симпатизантите й се движеше около 27%. Повече от предизборните обещания на Ципрас са висша форма на популизъм, но това е езикът, който гърците в момента просто обожават. Ципрас обеща да върне 150-те хиляди уволнени държавни служители в периода на т.нар. затягане на коланите от 2012 г. насам. Да, сега заетостта е най-болезнената тема, тъй като нивото на безработицата в страната надхвърля 26%. Призивите му за незабавно разхлабване на примката на държавни икономии са като мехлем за душата на средния грък.

За колосалния размер на гръцкия държавен дълг Ципрас обвинява единствено… кредиторите на страната. На няколко предизборни митинга идеите за незабавно напускане на еврозоната и невръщане на дълговете в буквалния смисъл докараха тълпите до екстаз. Да, много чаровно звучи идеята да харчиш заемни пари особено в Гърция. Де факто изборите в Гърция ще бъдат своеобразен референдум за членството на страната в еврозоната. Да не забравяме, че до този момент спасяването на Гърция от фалит преди няколко години струваше на европейския данъкоплатец близо 240 млрд. евро. Определено южната ни съседка е едно прескъпо удоволствие за евроклуба. Но вече определено може да се каже, че не е удоволствие, а тотален кошмар. Точно поради тази причина официалната позиция и на Германия, и на Франция бе „Прав ви път, уважаеми гръцки приятели, за въвеждане на драхмата“. На Европа определено й писна от гръцки номера. Най-странното обаче е, че при направена анкета сред гърците близо 74% от тях искат да останат в еврозоната. Странно, нали? Това ако не е гръцки номер? Нали си спомняте онзи виц, в който в един ресторант гърците яли, пили и се веселили и накрая извикали германеца да плати сметката.

Нали така, да свърши и той някаква работа.

Отново финансовите пазари пуснаха в обращение термина GREXIT. За финансистите това означава излизане на Гърция от еврозоната, за средния европеец обаче това означава някой друг да ти плати сметката. Няма абсолютно никакво съмнение, че толкова авантюристична стъпка ще хвърли южните ни съседи в тотален финансов хаос. Да, държавният дълг ще бъде стопен поне наполовина, но обедняването на гърците може да бъде сравнено единствено с периода в страната след Втората световна война.

В интерес на истината икономичес­ката ситуация в страната днес е твърде различна от тази през 2012 година. Гръцкият бюджет, като изключим лихвените разходи по обслужване на държавния дълг, е на положително салдо. Икономиката показа видими симптоми на възстановяване. Гръцките банки са рекапитализирани. Гърция успешно се завърна на капиталовите пазари през миналата година и в този смисъл доверието на инвеститорите бе частично възстановено. Според някои анализатори даже в случай на истинска финансова криза Гърция ще може да пласира успешно емитирането на вътрешен държавен дълг през 2015 г., без да е необходим ресурс отвън.

Новината за евентуалното напускане на еврозоната от страна на Гърция се стовари като парен чук върху еврото.

Финансовите пазари наказват всяко политическо напрежение с масови разпродажби. Станахме свидетели на най-ниските стойности на еврото от девет години насам до нивото от 1,1820 долара за евро. Това, разбира се, е отлична новина за корпоративна Европа. Още повече че финансовите участници са в тръпнещо очакване да чуят какви нови мерки за увеличаване на ликвидността ще бъдат предприети от страна на Европейската централна банка в битката й срещу дефлацията.

Предстоящата покупка на държавен дълг, емитиран от държави членки на еврозоната, на вторичния пазар от страна на ЕЦБ е изключително важен за гръцкия бюджет в момента. Това е единственият начин Гърция да намали цената си по финансиране, която достигна нива в момента, невиждани от 2012 година.

Да, СИРИЗА набира скорост, но не бива да се правят едностранни анализи с този феномен. Това е единствената политическа партия в Гърция, която в предизборната си програма обяви категорично битка с олигарсите. Последното не е само „български проблем“. Даже от „тройката“ (спасителната група, формирана от МВФ, ЕЦБ и ЕК) признаха, че към настоящия момент тежестта от реформите и бюджетните съкращения е поета единствено от средната класа. Заможните гърци почти не са понесли тежестта на кризата и предвидливо са се подслонили под крилото на управляващата партия „Нова демокрация“.

Предварителните прогнози за резултатите от изборите в Гърция в края на този месец показват липсата на какъвто и да е шанс партията на Ципрас да може да състави самостоятелно правителство. Той категорично заяви, че потенциалните му коалиционни партньори ще бъдат търсени от партиите, разположени в центъра на политическото пространство. Даже марксистите от крайно лявата партия нямат абсолютно никакъв шанс да попаднат в една бъдеща коалиция. Това изявление в някаква степен звучи обнадеждаващо за бъдещето на страната в еврозоната, тъй като нито една друга партия от спектъра център-дясно не е заявила политика в посока напускане на еврозоната.

2015 г. започна по възможно най-лошия начин за Европа. Коктейлът от „гръцки сценарий“, унищожителна дефлация плюс липса на икономически растеж, показва, че решенията, които се вземат в Брюксел, са тотално неефективни. Разбира се, че трябва да се анализира и ситуацията, в случай че напускането на Гърция стане факт, независимо че юридически това е невъзможно. Мога да се обзаложа, че при това положение стойността на еврото ще се повиши чувствително.

Представяте ли си евроклубът да се лиши от най-проблемния си член? Тогава си затворете очите и купувайте евро срещу долари, въпреки че всички анализатори прогнозират силен долар през цялата 2015 година. Изрично подчертавам, че еврото трябва да се купува само ако „гръцкият сценарий“ стане факт. Вътрешната интуиция ми подсказва, че Гърция ще остане в еврозоната. А през месец февруари напрежението от началото на годината ще бъде забравено, или казано с други думи, то няма да бъде с гръцки адрес.

 
 
Коментарите са изключени за Евро-сиртаки