Да се учиш цял живот

| от |

Автор : Тошка Иванова (http://something-happened.com)

Ако сте поне малко като мен, това горе ви звучи прекрасно. В никакъв случай не говоря за образованието в онзи квадратно-бюрократичен вид, в който се случва в повечето учебни заведения. Говоря за ученето в чист вид, което е възможно само когато е провокирано от любопитство. Най-добрата мотивация за учене си остава желанието да научаваш и знаеш нови неща. Дори и най-малкият намек за задължителност може да развали нещата.

online_training_0

Няма да навлизам в подробности, но това е и една от причините да си обичам работата. Не знам дали има друга професия, свързана с толкова разнообразно знание – за да си върша работата, ми се е налагало да научавам неща за видовете банкови депозити, рецептите за приготвяне на кавърма и градусите, при които се изпича една мивка, за да няма шупли в нея.

Ученето далеч не трябва да спира след излизането от университета – напротив, точно тогава може да стане изключително интересно и смислено, защото ще е движено само от личната мотивация. В тази връзка ще ви споделя една платформа, която е чудесен начин да си набавяте нови знания, докато се занимавате с каквото се занимавате.

Става въпрос за coursera. Много е възможно да сте чували за нея или да сте пробвали някой курс. Тези дни се изненадах колко хора около мен никога не са попадали на сайта и не знаят какво представлява, затова и в момента четете този текст.

Та, coursera е платформа за онлайн курсове на различни теми. Повечето от курсовете са на английски език. На български все още няма, но ако знаете френски, испански или руски, ще си намерите курс. Курсовете са разделени в 25 категории, които обхващат почти всички възможни сфери на образование – хуманитарни науки, медицина, биология, социални науки, физика и химия, математика, бизнес, компютърни науки. По-голямата част от курсовете не са твърде сложни, макар и да се изискват базисни познания. Т.е. – направени са така, че бъдат интересни на максимален брой хора, но все пак и да научите нещо. Ако никога не сте се занимавали с математика и физика, няма да се оправите с курс по астрономия, примерно. Но добрата новина е, че в представянето на всеки отделен курс си има и описание на това какви базисни познания са ви нужни, за да го запишете.

В общия случай нещата се случват така: харесвате си курс и се записвате за него (правите си профил и се включвате с него в курса). Заедно с вас се включват между 30 000 и 200 000 човека от цял свят, с които, при добро желание, можете да си общувате във форума на съответния курс. От там се започва ученето – всяка седмица трябва да изгледате наличните видео лекции, да прочетете препоръчаните текстове, да направите упражненията за домашно и да си минете седмичния тест. Колко от тези неща ще свършите си е ваша работа – ако не искате сертификат в края на курса, няма нужда да гоните срокове или да изпълнявате всяко задание. Накрая минавате тест, който покрива целия материал.

Курсовете продължават между 4 и 8 седмици и са с различна натовареност, за която представянето ще ви даде информация. Лично аз в момента карам един от курсовете, без да гоня всички задания и срокове – просто нямам време за това. Избирам си какво и колко знание да получа според възможностите си в момента.

Съвсем накратко, това са моите причини да съм фен на платформата:

1. Дава различно знание – част от курсовете са на теми, които не можете да намерите лесно (поне не в българските университети). Примерно, в момента карам курс, който изследва различните теории за морала през погледа на философията и психологията. Ако реша да събирам сама подобно знание, ще трябва да инвестирам време, с което не разполагам.

2. Дава актуално знание – това едва ли е нужно да го обяснявам, но курсовете са абсолютно съвременни и включват информация от последните научни открития и теории. В моя курс за морала се намесиха дори огледалните неврони.

3. Източниците са надеждни – или поне аз приемам за такива университети като Yale, Stanford и Princeton. Има и други, ще ги видите.

4. Обучението е онлайн – което ме устройва перфектно, предвид факта, че работя по 8 часа на ден, а в свободното си време се опитвам да свърша какво ли не.

5. Безплатно е.

Ако още не сте гугълнали сайта, ето го: coursera.org

 
 
Коментарите са изключени за Да се учиш цял живот