БНБ и КТБ – куче влачи рейс

| от |

Благовеста Кенарова*, (https://blogovesta.wordpress.com)

*Авторът изразява лично мнение, което не ангажира неговия работодател.

Започнал като проблем с ликвидността на 20-ти юни т.г. в резултат от криминални действия и неадекватен надзор и прерастнал в институционална криза, казусът КТБ може да доведе до сериозни последствия за финансовата система на България. Практиката показва, че не само банковият регулатор БНБ, но и останалите институции не са готови да се справят с подобни предизвикателства. Доброто банково законодателство се оказа недостатъчно, за да се гарантира очакваното и предвидимо функциониране на КТБ – четвъртата по големина българска банка.

Опитите за разрешаване на казуса КТБ чрез актуализация на държавния бюджет и/или чрез специален закон за пирамидата КТБ се провалиха. Неаргументираното протакане във времето на изплащането на гарантираните от закона депозити на вложителите подсказва, че държавата няма готовност да предложи адекватен изход от кризата. Активираха се политици от всички партии, бивши подуправители на БНБ, лабораторни специалисти и „експерти“, които правят всичко възможно, за да се компенсира ликвидността на банката и да се докаже, че всичко там е наред. Изходът е пари, които в момента няма кой да даде. Държавата не разполага с нужната ѝ сума, а гражданите отказват да поемат за своя сметка загуби от несвършената работа от институциите. Факт, който едва ли може да бъде опроверган.

Публикуваната преди дни обществена поръчка за отпечатване на български банкноти от БНБ доказва, че се „работи“ по проблема. БНБ се опитва да изпълни законовото си задължение и да осигури банкноти за обръщение в България. В тази поръчка не би имало нищо странно, ако не бяхме в режим на валутен борд и печатането на пари от БНБ е ограничено от закона. Обществена поръчка е за отпечатване на 60 млн. броя банкноти с номинали 10, 20 и 50 лева, без публична информация за съотношението между тях. Става въпрос за обща сума в широк диапазон между 600 млн и 3 млрд лева, която едва ли бихме се определили като „рутинна операция“ и в реда на нещата, както смята Георги Кадиев (тв7, 21.08.2014). Как в този случай се гарантира спазването на ограниченията, наложени от валутния борд? Управление „Емисионно“ на БНБ, отговорно за тази дейност, трябва да уточни как бройките банкноти, а не общата им сума се оказаха ключови за обществената поръчка. Как точно са пресметнати тези бройки и каква е заявената сума, като се има предвид, че на сайта на БНБ липсва тримесечният отчет за Емисионно-касовата дейност на БНБ за периода април-юни. Последният публикуван такъв отчет се отнася за периода януари-март т.г. Напоследък стана порочна практика БНБ да публикува информация, базираща се на липсващи отчети. Изненадващ бе и фактът, че служебният премиер и служебният финансов министър научиха тази информация от медиите.

Въпреки появилите се противоречия и трудности по казуса КТБ, едно е сигурно – всички обичат Цветан Василев, мажоритарния собственик на КТБ. Съмненията за порочни банкови практики, облагодетелстващи определени политически, икономически и медийни кръгове, продължават да вълнуват българската общественост. Прокуратурата най-накрая се престраши и в условията на задочно производство привлече фараона Цветан Василев като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери. Тази прословута сума от липсващи 206 млн лева, едно от трите основни направления, по което работи Прокуратурата, се превърна в ключов въпрос по казуса КТБ. Защитниците на Цветан Василев правят всичко възможно, за да докажат, че тези пари не липсват. Пропускат да уточнят обаче, кои са техните собственици. И както каза по БНР проф. Стив Ханке, „бащата“ на валутния борд в България, едва ли някога ще се разбере.

Важно е да се разбере, обаче, че криза в една банка не може да има, ако в нея са използвани добрите банкови практики, ако вътрешните ѝ правила не са били само на хартия, ако отчетите ѝ не са били манипулирани. Ако всичко това беше наред, никакви слухове нямаше как да повлияят на бизнеса ѝ. Назначеният одит щеше да докаже убедително, че банката е наред и сега нямаше да има казус „куче влачи рейс“.

 
 
Коментарите са изключени за БНБ и КТБ – куче влачи рейс