Българските избори: различни този път?

| от |

Jonathan Allen

Миналата седмица прекарах ден, обикаляйки България, за да проследя предизборната кампания и различни кандидати. Ще продължа и тази седмица. Колегите ми в посолството също. Това е чудесен начин да видиш политиците лице в лице с хората и техните притеснения, преди да се върнат обратно към политическите сделки в София. Разбира се, аз нямам право да гласувам в България и съм напълно безпристрастен. Ние трябва да работим за взаимните интереси на нашите две страни с политиците, които българският народ избере.

Всеки политик, когото срещнах, ми каза, че България се е променила след протестите. Миналата година гражданското общество намери своя глас и хората потърсиха отговорност на политиците. На свой ред политиците осъзнават, че решенията им са наблюдавани внимателно. Те знаят, че няма да отнеме много на хората, за да се върнат на улицата. Има завишено изискване за отговорност, особено в сектора на сигурността, след едно прибързано преструктуриране и спорно, краткотрайно назначение за нов председател през 2013 г.

Който и да сформира следващото българско правителство се изправя пред големи въпроси. Всички са съгласни, че енергийният сектор се нуждае от сериозна реформа. България продължава да изостава от Румъния по отношение на проследяващия борбата срещу организираната престъпност и корупцията Механизъм за сътрудничество и проверка. В България има несигурен инвестиционен климат.

За тези и други теми, дългосрочният поглед и извършването на трудни реформи изискват истински политически кураж. Подобни големи проблеми обаче не могат да се решат единствено от следващото правителство: трите най-големи партии са управлявали през последните две години и знаят колко трудни за решаване са те. Политически кураж ще е нужен и на опозицията. Национален и политически консенсус по отношение на големите проблеми е в интерес на България, точно както за валутния борд през 1997 г.

Предизборните кампании са приповдигащи духа събития, с впечатляващи речи, силна музика и изтънчени сценарии. И все пак най-приповдигащи са достъпът на политиците до електората и търсенето на отговорност през избирателните урни. Ако прозрачността и отговорността продължат след изборите, ще видим една много различна връзка между правителството и хората.

Политиците, които срещам, ми казват, че България се е променила. Въпросът сега е как те ще отговорят на тази промяна.

 
 
Коментарите са изключени за Българските избори: различни този път?