5 урока за нова Студена война

| от |

113Сблъсъкът между Русия на Владимир Путин и силите, които подкрепят независимостта на Украйна, приключва надеждите, че Москва и Запада ще изгладят отношенията и ще работят ръка за ръка към общи цели. Ние навлязохме в нова Студена война. Коментарът е от журналиста Frida Ghitis за CNN .

Никой не може да предскаже със сигурност как ще завърши този конфликт. Но светът може да научи важни уроци. За съжаление, повечето от тези уроци са причина за дълбоко безпокойство. Това са пет ясни послания от кризата в Украйна:

1 . Никой вече не се страхува от Америка, но американските и европейските ценности са по-желани отколкото руските.

Нека не забравяме, че всичко започна като следствие от хода на сваления украинския президент Виктор Янукович, да не подпише споразумението за партньорство с Европейския съюз в полза на по-тесни връзки с Москва. Украинците се разгневиха, не само защото искат повече търговия с Европа, а защото виждат в западните стандарти повишаване и на тези в Украйна. През последните години в страната се е ширела корупцията, авторитаризма и стагнацията. Украинците искат тяхната страна да бъде освободена от намесата на Москва.

Америка обаче е загубила голяма част от способността си да дава подкрепа на тези, които искат да започнат демократични промени в страната си. Видяхме го, когато преди години Барак Обама призова сирийския диктатор Башар ал- Асад да подаде оставка. Видяхме го, когато тогавашният държавен секретар Хилъри Клинтън бе замеряна с домати в Египет. Видяхме го и в Украйна, когато Обама предупреди Путин да зачита териториалната цялост на страната. Последва отделянето на Кримския полуостров. Америка вече не плаши.

2 . Никой не се „бъзика” с Путин, без да плати цената.

Дори ако на Москва й се наложи да се откаже от контрола над украинската територия, Путин вече е постигнал основната си цел. Той е изпратил ясно послание към страните, които някога са били част от Съветския съюз – а може би и до бившите сателити на СССР от Източна Европа – че те не могат да не се поддават на желанията му, без да плащат болезнена цена. В този смисъл Путин е спечелил.

Високопоставен помощник на Путин предупреди миналото лято, че „Украйна рискува самоубийство“, ако се осмели да не се подчинява на Москва. Сега ние знаем, това не е блъф .

3 . Украйна може би съжалява за връщането на ядрените си оръжия?

Това може би е най-опасният от всички уроци от тази криза. Украйна имаше доста голям ядрен арсенал в края на Студената война, но тя се съгласи да се откаже от него в замяна на гаранции за сигурност. В Меморандума от Будапеща от 1994 г., Украйна се ангажира да демонтира третия по големина ядрен арсенал в света. Русия, в замяна, се закле да спазва границите и независимостта на Украйна. Сега Русия наруши тези ангажименти. Ако Украйна все още имаше ядрените си оръжия, Москва би се замислила преди да окупира части от Украйна.

4 . Не очаквайте подкрепа от всички международни активисти за мир.

За либералните активисти в Украйна и Русия, реакцията от международното движение за мир е горчиво хапче. Въпреки инвазията на украинска територия, протестите срещу Русия са критикувани от някои големи активисти за правата на човека. Реакцията им е изумителна! Няколко са подкрепили линията на Путин и обвиняват САЩ за кризата.

В любима линия на дискусия се превърна темата дали Вашингтон има правото да критикува инвазията на украинска територия, след като САЩ нахлуха в Ирак, страна, която беше управлявана от един от най-бруталните диктатори в света.

5 . Използването на груба сила за разрешаване на конфликти не е в миналото.

Един ден, ако историята се движи в посоката, в която всички желаем, страните ще решават споровете си само чрез дипломация и преговори. За съжаление, този ден още не е дошъл. Държавният секретар Джон Кери изрази възмущението си от „средновековното“ поведение на Путин, но силовата политика, насилствено преминавани граници и нагла агресия не са само в учебниците по история – свидетели сме на събитията в Сирия, Централноафриканската република и сега в Украйна.

Това са първите пет урока. Но позволете ми да предложа бонус – Когато залозите пораснат достатъчно високо, САЩ и Европа могат да отговорят на предизвикателството.

 
 
Коментарите са изключени за 5 урока за нова Студена война