Нашият колумнист Катя Михайлова е имала близки срещи с нездравомислещи и е синтезирала 15 твърдения, който противоречат на здравия разум.
Колкото повече не харесвате една черта в даден човек, толкова по-голяма е вероятността да притежавате тази черта в себе си. Карл Юнг смята, че това което ни притеснява в другите, често е отражение на нас самите, а Фройд го нарича „проектиране“. Например, човек, който е несигурен за парите си критикува другите за това.
На хората, които нямат доверие в другите, не може да се вярва.
Колкото повече се опитвате да впечатлите другите, толкова по-малко доволни, ще бъдат те. Така, че каквото и да правите винаги 30 % ще ви харесат, 30 % няма да ви харесат, а 40 % въобще няма да се интересуват от това, което правите. Затова бъдете себе си.
Колкото повече се проваляте, толкова по-вероятно е да успявате. Макс Левчин е казал: “Най-първата компания, която основах, фалира със страшна сила. Втората ми компания фалира малко по-скромно, но въпреки това фалира. Третата си фалира както трябва, но всичко беше ок. Възстанових се бързо. Четвъртата ми компания почти не фалира. Петата ми компания беше PayPal.”
Колкото повече се страхувате от нещо, толкова по-наложително е да го направите. Например: притеснявате се да говорите с привлекателна жена, да отидете на интервю, за да получите нова работа, да говорите пред публика, то тогава направете точно това.
Колкото повече се плашите от смъртта, толкова по-малко ще можете да се наслаждавате на живота.
Колкото повече научавате, толкова повече ще осъзнавате колко малко знаете.
Колкото по-малко ви е грижа задругите, толкова по-малко ви е грижа за вас самите. Може да не е очевидно, но хората, които са жестокикъм хората сред тях са жестоки и към себе си.
Колкото повече ви е страх че няма да успеете, толкова по-голяма е вероятността да се провалите.
Колкото по-достъпно е дадено нещо,толкова по-малко го искате. Несъзнателно се приема, че нещата, които са оскъдни са по – ценни, а нещата, които са в изобилие, не са толкова ценни.
Колкото повече се опитвате да спорите с някого, толкова по-малко вероятно е да го убедите във вашата гледна точка.
Колкото по-убедени са някои, че са прави, толкова по-малко вероятно е те да знаят. Или като е казал философът Бертран Ръсел:“Проблемът със света е, че глупавите са самонадеяни, а умните – пълни със съмнение.
Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.
Промяната е единственотопостоянно нещо.
Колкото повече се опитвате да спорите с някого, толкова по-малко е вероятно да го убедите във вашата гледна точка. Причината за това е, че повечето аргументи са емоционални по природа.
Коментарите са изключени за 15 твърдения, които противоречат на здравия разум