10 причини да вземете македонски паспорт

| от Теодор Спасов |

Много македонци жадуват за българско гражданство. Но ето и 10 съблазнителни причини, поради които си заслужава да вземете и вие македонски пасош*.

#1. Искате да се почувствате като британски пенсионер в България

Ако тъкмо сте навлезли в третата възраст, уредили сте се с пенсия и сте готов да зарежете децата и внуците си да се оправят сами със суровата българска действителност, качвайте се със съпругата на Вектрата и право към земята на великия Александър!

Едва ли там бихте могли да харчите със замаха на британски пенсионер, дошъл да изкара старините си в България. Но определено в Македония, с един среден за България доход, ще водите доста приличен живот, стига да не сте особено претенциозен. (Предвид това, че сте били в казарма, свикнали сте на полеви условия и сте построили вилата си във Владо Тричков с двете си ръце, едва ли някаква Македония може да ви се опре).

В Югозападната ни съседка почти всичко е значително по-евтино, отколкото у нас. Цените на хранителните продукти са по-ниски средно с около 20%, като при плодовете и зеленчуците разликата е значително по-голяма. Средната цена на килограм ябълки в България е около 1,43 щатски долара, докато в Македония е 0,82 долара – това е с 74 процента по-малко. Доматите пък са с 58% по-евтини, а кутия популярни американски цигари при съседите струва с 32% по-малко.

Месечният наем на жилище с три спални в центъра на Скопие (без консумативите) излиза средно с 31% по-малко, отколкото в центъра на София (съответно 414 и 544 щатски долара).

Приличен обяд в комфортен скопски ресторант може да ви излезе около 10 лева, а за още толкова бихте могли да пирувате съвсем по царски – с шарски плескавици, кебапчета, гювечи, сушеници и руйно вино, както си му е редът.

Цените на билетите за кино са два пъти по-ниски. По-евтини са и повечето услуги и забавления изобщо, което почти сигурно важи и за концертите на Лепа Брена на градския стадион в Скопие (вероятно помните онзи концерт през лятото на 90-а година в София, а някои хубави спомени е добре да се повтарят).

Ако сте твърде млад за пенсия, но също ви живее като за последно, тогава просто грабвайте каквото можете и пак си поживейте за известно време в Македония, защото така или иначе, предвид факта, че нашето поколение ще се пенсионира на около 70-годишна възраст, не е съвсем сигурно дали изобщо ще дочакате такава.

#2. Жадувате да излезете от НАТО и ЕС

Ако сте модерен български пенсионер, роден през 50-е години, завършили сте нещо икономическо във ВИИ „Карл Маркс“ и го разбирате глобалното стопанство, най-вероятно сте убедени, че е погрешна всяка крачка, която ни е отдалечавала от Русия през последните 25 години.

Македония е място, което все още не е в Европейския съюз. А и политическият елит там полага всички необходими усилия, за да отложи максимално този исторически подпис, така че, стига да е възможно, това никога да не се осъществи. Затова бъдете спокойни – в Македония ще бъдете на неопорочено от директивите на Брюксел място.

Един от основните плюсове на македонските земеделци и производители на храни е, че те не се съобразяват с европейските стандарти за качество, някои от които са откровено излишни. Но това изобщо не означава, че качеството на храната в Македония е по-ниско, а даже напротив – от личен опит смея да твърдя, че продукти, които тук са по-скъпи и дори минават в графата „био“, там се продават на съвсем народни цени.

#3. В Македония ще продължите да живеете в обстановка на политическа стабилност

Македония е място, където също е на почит здравата ръка. Демокрацията е фасадна, също както и у нас, така че едва ли ще ви липсва нещо от родната политическата обстановка.

Вече 10 години там е на власт ВМРО-ДПМНЕ – националистическа партия, която храни народа с патриотизъм, а Никола Груевски кара третия си премиерски мандат. На няколко централни места в Скопие личат големи надписи „ВМРО е се што имаме“, изписани със спрейове, което вероятно трябва да е израз на народната любов. Но надали.

Задкулисието също няма да ви липсва там. Председателят на македонските спецслужби (на македонската ДАНС), разузнавачът Сашо Миялков, е първи братовчед на Никола Груевски и син на първия македонски министър на вътрешните работи. Затова, за по-кратко, хората в Македония наричат потъналата в задкулисни практики власт просто „Фамилията“.

#4. Мечтаете с едно пътуване да посетите Лондон, Париж, Рим и Истанбул

Без преувеличение, Скопие е Лас Вегас на Балканите.

В центъра на столицата има триумфална арка като онази в Париж; хотел, чиято фасада е 1:1 с тази на хотел „Дьо Пари“ в Монако; огромни паметници, които би трябвало да легитимират съчиненото минало на младата македонска нация, напомнящи тези в Рим; двуетажни автобуси на градския транспорт, досущ като лондонските; джамии, символизиращи следите на Ориента на Балканите; чаршия, напомняща Капълъ чаршъ в Истанбул и софийския базар „Илиянци“; театър, удивително приличащ на Народния театър „Иван Вазов“ в София; приказна река, обстановката около която, поне в централната част, напомня за Дунав и Будапеща…

Градът е поддържан и що-годе добре устроен. По площ Скопие е горе-долу колкото София, но преобладава ниското строителство, тъй като е разположен върху силно сеизмична зона. Задръствания там почти няма, тъй като градът не е толкова гъсто населен, колкото са София, Пловдив, Варна, Бургас и други големи български градове. Забелязват се много велосипедисти и има изградени велоалеи.

#5. Oбичате природата

Обикновено българите, странно защо, асоциираме македонската природа с планински чукари. Но тази представа е категорично погрешна. Истината е, че също като България, Македония събира много красиви природни пейзажи, като значителна площ от територията е покрита с гори, обитавани от много представители на дивата фауна.

Само на 10 минути с автомобил южно от Скопие се намира масивна планина, много наподобяваща Витоша. Смело мога да заявя, че езерото „Матка“, разположено в нейните поли, е едно от най-живописните места, които някога съм посещавал.

#6. Липсват ви патриархалните семейни устои

Македонците са доста по-религиозни и консервативни от нас, без значение дали са представители на македонския, албанския или на някой друг етнос.

Но бих казал, че старомодността им е по-скоро в добрия смисъл на думата.

Сватбите са чести. На продължителното живеене на семейни начела без подпис не се гледа с добро око. Разводите пък се осъществяват само в краен случай.

Запазили са архаизма в семейните отношения, както и близките контакти с роднините си, включително и с по-далечните. При една разходка из Скопие може да се забележат близки хора от различни поколения да вървят хванати под ръка, в това число дори и бащи и синове – нещо, което поне аз не мога да си спомня да съм виждал някога из софийските улици.

Ако държите на традиционните за Балканите семейни ценности, Македония определено е вашето място.

#7. Кефи ви да се шляете по анцуг

Помните ли как се обличаха наперените софиянци преди около 10 години, тъкмо в зората на мол културата в България? У нас вече рядко може да се видят хора с маркови анцузи, в съчетание с едри златни ланци. Но тази модна тенденция все още е актуална в Македония.

Значителна част от хората там явно все още намират спортния трилентов екип за официално облекло, тъй като анцузите са буквално навсякъде. Без да преувеличавам, те са като съвременна народна носия.

Ако изпитвате носталгия по трилентовите екипи, определено Македония е мястото, на което няма да ви се присмеят, ако се настаните по прелестен анцуг в изискана пицария или просто излезете така на неделна разходка из центъра.

#8. Оправданието, че мързелувате, защото няма работа, в Македония наистина ще важи

Стига да желае, разбира се, човек винаги може да си намери работа в големите градове на България (макар и повечето свободни позиции да не дават възможности за добро кариерно развитие и заплащането често да е неудовлетворяващо). Докато в Македония това е значително по-трудно.

Безработицата в Македония е най-голямата в цяла континентална Европа. Според официалните данни, излъчени през 2014 г., около 28 процента от населението на югозападната ни съседка е безработно. За сравнение, у нас безработицата през януари 2015 г. е 10,8%. Но трябва да се вземе предвид и факта, че значителна част от населението на Македония работи в сивия сектор, което със сигурност чувствително понижава реалния процент на тамошните безработни.

#9. Обичате хубавата музика

Няма съмнение, че Балканският полуостров е дом и родно място на извънредно много таланти във всички области на изкуствата. Но едва ли има друго място на Балканите, където хората да са по-музикално талантливи от тези в Македония. И това далеч не важи само по отношение на народното творчество, с което е известна тази фолклорна област.

Макар и да е малка и недобре икономически развита страна, в Македония живеят много талантливи певци, музиканти, композитори и текстописци, които не просто съществуват като имена, а активно творят.

В почти всички популярни музикални стилове (поп, рок, рап и др.) има големи македонски хитове, много от които стават популярни и извън пределите на сравнително младата република.

#10. Осъзнавате колко важна е толерантността

Докато в някои западни нации стои на дневен ред умуването върху ползите и вредите от мултикултурализма, като се питат дали изобщо е възможно да съществува прогресивно мултикултурно общество, то Македония от векове е същински пример за това, че предразсъдъците между различните етноси и религиозни общности са напълно безпочвени.

Докато други се чудят дали мирното съжителство е възможно, то в Македония то е факт от векове. Освен, разбира се, когато политическата пропаганда не започне да създава изкуствено етническо напрежение, когато някому това е политически угодно.

64,2 процента от населението на на югозападната ни съседка са македонци, а 25,2 процента са албанци – това са двете най-големи етнически групи в страната. Основните вероизповедания са християнството (70,1% от населението) и ислямът (28,3%).

В Скопие, където населението се състои основно от македонци, изповядващи християнството, и от албанци, които традиционно са мюсюлмани, поне на пръв поглед джамиите изглеждат повече на брой, отколкото църквите. Това, разбира се, по никакъв начин не пречи на модерния европейски облик на града, както и на усещането, че се намираш в Европа (а не в Близкия изток или другаде).

Македония навярно е единствената страна, в която ромският език се приема за една от официалните речи. Това се отнася за „Шуто Оризари“ – най-голямата ромска община на Балканите, намираща се в северната част на Скопие. За разлика от други подобни места в Европа, където преобладава ромското население, тук може да се разхождате напълно спокойно и безопасно.

Съгласно македонската конституция, всички езици, които се говорят от над 20% от жителите на дадена македонска община, са официални езици на тази община. Това се отнася още до албанския, турския, сръбския, бошняшкия, влашкия и други езици. Иначе официалните национални езици в Република Македония са два – македонската езикова норма и албанският.

***

Преди да вземете македонски паспорт, най-важното е да оставите предразсъдъците си в България.

Мнозинството от македонците са любезни, възпитани и сърдечни хора. Имат голямо чувство за хумор и нерядко се самоиронизират, включително и по отношение на историческите въпроси.

Те всъщност не ни мразят, както родните и македонските източници на историческа и политическа пропаганда се опитват да ни внушат. Даже напротив – изключително отзивчиви са и не се преструват, че не те разбират, ако не говориш техния език (както например нерядко правят французите, ако се осмелиш да ги попиташ нещо на английски във Франция).

* Пасош – паспорт (в македонската езикова норма).

Текстът е публикуван в Webcafe.bg.

 
 
Коментарите са изключени за 10 причини да вземете македонски паспорт