Stranger things: Приятно-страшна телевизия

| от |

Ако се чудите кой сериал да гледате това лято, може спокойно да изберете най-новата продукция на Netflix – Stranger Things. Причините за това са много и основната дори не е Уинона Райдър, която прави ударно завръщане в една от главните роли.

Мадам Райдър изживява възход на средната възраст и след като беше убийствено добра в шоуто на HBO Show me a hero, сега е в още по-силна форма, като откачена майка на изчезнало момченце в малък, затънтен град, някъде през 80-те.

Stranger Things е ново ниво в телевизията, това е безспорен факт. Двойката Рос и Мат Дъфър, по-известни като The Duffer Brothers, правят своето първо самостоятелно шоу, след като работят по втория сезон на „Уейуърд Пайнс“ и правят трилъра Hidden. Мистичното и неизвестното привлича братята Дъфър и след опита, който натрупват, те успяват да произведат 8-епизодното бижу Stranger Things, което само платформа като Netflix би се навила да продуцира, без да се страхува от рисковете.

Позициониран през златните 80-тарски години на миналия век, сериалът проследява живота в малко градче, където след странен експеримент в отдалечена лаборатория, започват да се случват шантави неща. Всичко започва с изчезването на малкия Уил, за когото всеки здравомислещ рационален човек би решил, че е избягал или е бил убит от местен психопат, но не е и групата от основни персонажи събрани в шоуто на Дъфър – пропаднал шериф, луда майка, група нърдове и приятели на Уил, които вярват силно в науката, физиката и супергероите, привидно рационалната сестра на един от приятелите му, особнякът брат на Уил и едно малко странно момиче с бръсната глава на име Единайсет.

Тази ярка и нестандартна група дава дъх и сили на историята и всъщност е ключът към загадката на този великолепен сериал.

Stranger Things си има всичко. От зъл професор, който прави експерименти, през красавеца и красавицата на бала, чак до персонажи, които по-скоро биха повярвали, че има паралелна вселена, отколкото, че участват в класическа история с убийство. Той има в себе си мистерия, загадка, хорър, лудост, шантави теории от квантовата физика, които придобиват доста реалистични размери и чудовища. Страшни, големи, зли, криещи се под кревата и в стените, съвсем истински чудовища.

Stranger Things носи приятната носталгия на 80-те години. С визията, звука, решенията си на сценарно и режисьорско ниво, дори с дрехите и прическите на своите персонажи.

Ако Стивън Кинг беше написал история, а Стивън Спилбърг и Джон Карпентър бяха обединили сили, за да я режисират, и телевизията беше достатъчно смела, за да им позволи да направят повечето неща, които им хрумнат, то резултатът щеше да е Stranger Things. А почитателите на жанра дори биха казали, че можеше и да е по-добър.

Братята Дъфър са киномани и това си личи от всеки кадър на шоуто им. Те обичат хорър киното, пазят сантимент към златните заглавия на жанра и искат да разказват истории, каквито са се правили едно време.

Stranger Things е сериал за фенове на добрата телевизия, на доброто кино, за феновете на хоръра, за феновете на фантастиката, за почитателите на науката, за онези, които като деца са се чувствали нърдове, без тогава да са знаели какво значи тази дума само защото ги е вълнувала повече Котката на Шрьодингер, отколкото какво е написал Пешо от съседния клас.

Той е онова телевизионно бижу, което връща носталгията и същевременно поставя правенето на готини сериали на едно ново и различно ниво.

Братята Дъфър знаят много добре каква история искат да разкажат и го правят адски добре. Те са построили вселена и свят, в който всеки, който обича гледането на добри истории, би искал да потъне и да стиска одеялото си в мрака, докато с напрежение очаква някое чудовище да изкочи.

В Stranger Things няма нищо, което да е излишно или да е в повече.

Носталгията, липсата на мобилни телефони, фейсбук, тъпи свалки, лигави любовни сюжетни линии, разсъблечени жени, мъже с плочки, експлозии, батални сцени и прочие елементи, до болка познати ни от модерната телевизия и кино през сезона, тук отсъстват и това са най-големите плюсове на това шоу.

Stranger Things ще ви върне там, където добрата история царува, а химията между всички персонажи е силна и естествено случваща се.

Ако искате да гледате един сериал това лято, нека да е този.

Чудовищата, паралелните светове и вселени, препратките към култови творби и най-вълнуващата част на науката, изглеждат адски добре във вселената, създадена от братята Дъфър. В която с кеф ще потънете и няма да искате да си тръгнете.

 
 
Коментарите са изключени за Stranger things: Приятно-страшна телевизия