1996: Най-добър филм е „Английският пациент“
Филмът е създаден по едноименния роман на Майкъл Ондатджи. В тази година лентата печели 9 от наградите на Академията.
1997: Най-добър филм е „Титаник“
Филмът е номиниран в 14 категории, от които печели 11, включително – за най-добър филм и най-добър режисьор (Джеймс Камерън).
1998: Най-добър филм е „Влюбеният Шекспир“
Лентата получава седем награди, сред които за най-добра актриса – Гуинет Полтроу, и най-добра поддържаща актриса – Джуди Денч. Филмът неочаквано бива предпочетен пред „Спасяването на редник Райън“.
1999: Най-добър филм е „Американски прелести“
Тогава за най-добър актьор е отличен Кевин Спейси заради прекрасната му роля на мъж на средна възраст.
2000: Най-добър филм е „Гладиатор“
Филмът печели пет статуетки, включително – за най-добра поддържаща мъжка роля на Хоакин Финикс и за най-добър режисьор – Ридли Скот.
2001: Най-добър филм е „Красив ум“
Лентата отбелязва огромен финансов успех и печели четири награди „Оскар“.
2002: Най-добър филм е „Чикаго“
Мюзикълът има звезден състав с участието на Ричард Гиър, Катрин-Зита Джоунс и Рене Зелуегър. Печели шест награди и става първият мюзикъл, който печели статуетката за най-добър филм от „Оливър!“ през 1969 година насам.
2003: Най-добър филм е „Властелинът на пръстените: Завръщането на краля“
Филмът печели всички 11 награди, за които е номиниран, поставяйки рекорд и изравнявайки се с броя на спечелените статуетки, които имат „Титаник“ и „Бен-Хур“.
2004: Най-добър филм е „Момиче за милиони“
Филмът се отличава с блестящата игра на Хилари Суонк и Морган Фрийман. Клинт Истууд получава втори „Оскар“ за най-добър режисьор в кариерата си.
2005: Най-добър филм е „Сблъсъци“
Лентата печели три награди „Оскар“, включително тази за най-добър филм, въпреки че критиката очаква именно в тази категория „Планината Броубек“ да е големият победител.
2006: Най-добър филм е „От другата страна“
С този филм Мартин Скорсезе печели и награда за най-добър режисьор. Това е първата му награда, въпреки че според критиката е трябвало да я получи много по-рано.
2007: Най-добър филм е „Няма място за старите кучета“
Филмът е номиниран за осем награди, от които печели четири. С този филм Хавиер Бардем става първият испански актьор, спечелил „Оскар“.
2008: Най-добър филм е „Беднякът милионер“
Лентата печели осем от десетте категории, в които е номинирана, сред които – за най-добър филм и най-добър режисьор.
2009: Най-добър филм е „Войната е опиат“
За мнозина това е най-лошият военен филм, но Академията го определя за най-добрия за годината. Катрин Бигалоу става първата жена, носител на „Оскар“ за най-добър режисьор.
2010: Най-добър филм е „Речта на краля“
Филмът печели наградите в най-важните филмови категории, а Колин Фърт става най-добрият актьор за годината. Лентата е номинирана в 12 категории.
2011: Най-добър филм е „Артистът“
Жан Дюжарден печели „Оскар“ за най-добър актьор за ролята си. С това той става първият французин, носител на наградата. Това е и първият френски филм, който печели наградата.
2012: Най-добър филм е „Арго“
За първи път в историята филм, който няма номинация за най-добър режисьор, печели наградата за най-добър филм. Режисира го Бен Афлек.
2013: Най-добър филм е „12 години робство“
Това е първият филм режисиран и продуциран от тъмнокож – Стийв Маккуин, който печели „Оскар“.
2014: Най-добър филм е „Бърдмен“
Филмът е номиниран в девет категории и печели четири от наградите.
2015: Най-добър филм е „Спотлайт“
Лентата за журналистическото разследване на скандал в римокатолическата църква спечели наградата миналата година. Предстои да видим кой ще бъде големият победител за 2016-а.
Може би най-значимата категория на годишните награди „Оскар“ е тази за най-добър филм. Тази година надпреварата е оспорвана, но ако съдим по победителите на „Златен глобус“, най-вероятно това ще бъде „Ла Ла Ленд“ на Деймиън Чазел.
Предлагаме ви, докато очакваме краят на февруари да ни разкрие победителя в тази категория, да видим кои са филмите, предпочитани от Академията през последните 20 години.
Така ще можем да проследим и по какъв начин са се променяли филмовите вкусове в киноиндустрията.