4 декември е смятан за ден, в който се почита артилерията по цял свят. Католиците често отбелязват и покровителката на този вид армия – Света Барбара. В Православната църква е известна като Света Варвара и историята ѝ практически се припокрива, макар и днес католиците да отричат нейното съществуване.
Въпросната светица не се нрави особено на католическия календар по една особена причина – липсват доказателства, че същата е реален човек. След разглеждане на Католическата църква, Света Барбара е изведена от списъка с мъченици през 1969 г. Легендата определено печели сърцата на историците и на артилеристите.
Снимка: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65606
Света Барбара е красивата дъщеря на богат римски езичник на име Диоскорус през 3 век пр. Хр. Бащата се опитва да предпази своята наследница от външния свят и затова решава да я изпрати в най-високата си кула, точно както бихме забелязали в една друга история на Дисни. Според легендата, Барбара била защитена от хората, но Бог виждал всичко и ѝ предложил да приеме християнството.
Момичето не е контактувало с нито един религиозен човек до този момент. Варвара приема новата религия, а нейният баща разбира за новите влечения на своята наследничка и в гнева си опитва да я убие. Момичето успява да избяга и се крие в близките планини, където е намерена от овчар, който решава да получи наградата за главата ѝ. По тази причина момичето успява да се върне обратно в семейството при побеснелия си баща.
Гневът на Диоскорус не само не затихвал, но и го мотивирал да заведе дъщеря си при римски префект, заявявайки, че дъщеря му е еретик и отхвърля езичеството. Дамата е осъдена на смърт за това престъпление, а самият баща получава правото да изпълни присъдата – обезглавяването на собствената си дъщеря. Мнозина биха очаквали по това време да се прояви някаква форма на разум, но в името на религията, бащата задоволява боговете. След това тръгва към дома си, най-вероятно доволен от свършената работа.
Снимка: By Wilhelm Kalteysen – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30429094
Барвара получава правото си да отмъсти. Според митичните предания, Диоскорус, както и всички останали римски префекти, били ударени от светкавици и телата им станали на пепел. Случилото станало малко след обезглавяването на дъщерята. С времето историята на мъченичката се разказва бързо и започва да замисля онези, които все още преследвали християните. Мнозина се замисляли, преди да продължат да гонят новата секта. Когато Китай изобретява барута, очаквано започнали да се произвеждат и първите оръдия.
Те проправили своя път от Азия към Европа и страхът от новото оръжие се оказал точно толкова зловещ, колкото и страхът от гнева на Барбара. По тази причина всеки артилерист към този момент започнал да се кланя именно на своята нова покровителка – така или иначе артилеристите можели да се справят изключително добре със задачата да сеят смърт от разстояние. Имайки предвид, че всяка светкавица и гръмотевица била преписана именно на нея, било повече от ясно, че всеки ще предпочита именно нея на своя страна.
Снимка: By Hardnfast at English Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74792331
Освен това италианци, испанци и французи наричали оръжейниците – santabarbara. Местата, където се съхранява барутът, както и всички останали видове оръжия, използващи неговата благословия, бързо получавали поне една икона на светицата. Миньорите също я почитат и първата работа, при започването на нов проект е да направят малък олтар с нейната икона, за да може да бъдат сигурни, че ще бъдат благословени по време на работа. Процесът се повтаря за всеки нов тунел и за всяко ново разклонение.
Във Франция можем да забележим, че е избрана покровителка на пожарникарите, също така се смята и за повелителка на огъня и с нейната милост може да се очаква успешното завръщане на всеки пожарникар.
След като топовните изстрели успявали да напомнят много сериозно за точно това природно явление. В повечето случаи дори артилеристите кръщават така своите оръдия. Можем да обърнем внимание дори на факта, че в американската армия, почетният орден носи името Света Барбара и се дава за най-високи постижения по време на битка, както и професионално действие на бойното поле.
Снимка: By Pappenheim – Own work, Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9812337
В древността само малцина артилеристи получават тази почит, а дълготрайната служба не е единственото изискване, необходимо е демонстрирането на достойнство, жертвоготовност и ангажираност на бойното поле – все качества на самата мъченица. Американската армия обикновено провежда учения и състезания между различните артилерии.
В България празникът се почита и в някои райони Света Варвара се смята за покровителка на децата от болести и най-вече дребна шарка, както и на миньорите, включително и на онези, които са починали внезапно и не са имали възможност да се покаят. В различните региони на България, светицата се почита по различни начини, но винаги обичаите са свързани с варене на леща или боб, както и с оставянето на софра след празника. Според богословът Венцислав Каравълчев, Света Варвара е родена в Илиопол – с. Елешница. Според християнското предание, гробницата на мъченицата започнала да се слави като източник на чудеса на вярата. През 1930 г. нейните мощи са пренесени в Патриаршеската катедрала „Свети Владимир“ в Киев.