Последните дни на инките

| от |

Уайна Капак никога не е имал подобна треска. Нито хората му, много от които страдат не по-малко от него. Въпреки това не му трябва дълго да обмисля състоянието си. Той умира бързо. Болестта – почти сигурно шарка, донесена в Южна Америка от европейски пътешественици – не дискриминира. Тя удря всички нива на обществото.

До смъртта си около 1528 г. Уайна Капак е 11-ият върховен владетел, Сапа Инка, на Империята на инките – цивилизация, описана от историка Джаго Купър като „най-голямата предколумбийска империя в Америка – страна на пустинните храмове, на дворци до облаците, на градове, скрити дълбоко в горите.“ Простирайки се по вътрешността на тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка, в своята висота империята включва поне части от днешните Колумбия, Еквадор, Перу, Боливия, Чили и Аржентина.

Само век преди смъртта на Уайна Капак, инките са незначително планинско племе, което притежава съвсем ограничено количество земя. През годините империята се е разраства доста бързо, особено под управлението на баща му и дядо му. До голяма степен разширяването не е постигнато с военна мощ. Вместо това Капак се опитва да асимилира различните племена в региона. Сътрудничеството и дипломацията са основните му инструменти.

В северната част на империята обаче Сапа Инка претърпява много загуби, докато се опитва да разшири още повече земите си. В продължение на дълги 17 години местните жители на Еквадор се борят срещу набезите му, изхабявайки ресурсите на инките и работната им сила до краен предел. Това може би е знак, че империята става твърде голяма, за да се поддържа.

Inca huayna capac

Смъртта на Уайна Капак оставя вакуум във властта. Примогенитурата не е установеният процес – първородният не сяда автоматично на трона. Единствените условия за наследяване са новият лидер да бъде с кралска кръв и годен да управлява. Предишният владетел обикновено назначава своя наследник, или позицията се заема от най-способният потомък, а не непременно от най-възрастният.

Тази система почти неизменно води до вакуум във властта и именно това се случва след смъртта на Капак . Конституционната криза се усложнява и от факта, че империята се бе разраснала толкова много, че намирането на една единствена фигура, която цялото и разнообразно население да подкрепя вярно, е почти невъзможно. В резултат на това някои коментатори смятат, че на смъртното си легло Капак разделя империята наполовина, като посочва двама наследници.

Властта обаче не трябва да се споделя. Борбата да бъде следващият владетел на цялата империя води до жестока гражданска война, оспорвана от двама от синовете на Капак, полубратята Хуаскар и Атауалпа. Хуаскар има подкрепата на голяма част от империята, включително на благородниците в столицата Куско. Атауалпа обаче има на своя страна значителните и опитни армии, с които той и баща му се бият заедно на север.

Този военен опит се проявява. След дълги три години битки по гръбначния стълб на Андите, Атауалпа набира надмощие. Милицията на Хуаскар се опитва да нахлуе в Кито, но е принудена да се върне на юг към столицата. Когато войниците на Атауалпа избиват хиляди верни поддръжници на Хуаскар в Куско, резултатът изглежда формален – до 1532 г. по-младият полубрат се разглежда като несъмнен наследник. Но той има малко време да се радва на светлината на победата си. Уайна Капак все още е жив, когато испанците за първи път пристигат при инките. Около 1527 г. забележителни конквистадори Франсиско Писаро и Диего де Алмагро се стъпват в перуанския град Тумбес. Той е бил информиран за тяхното присъствие, но е никога не ги среща, защото умира от едра шарка.

Хората на Писаро са само около 170 войници – скромна сила, с която да подкопаят и завладеят огромна империя. Освен малкия им брой, външно те не изглеждат и най-динамичната армия, като се появяват уморени от битки след кампаниите на Карибите. Но те са сред най-големите войници в Испания, подразделение под командването на един от най-острите умове.

Portrait of Francisco Pizarro

Преди Франсиско Писаро успешно да премахне Атауалпа през 1532 г., испанците вече са завладели значителни територии в Америка. Плавайки под знамето на Испания, италианският изследовател Христофор Колумб в края на 15 век основава селище в днешен Хаити, докато първото постоянно испанско населено място в континенталната част на Южна Америка е създадено през 1515 г. в днешна Венецуела.

Между 1519 и 1521 г. Хернан Кортес ръководи завладяването на империята на ацтеките. Бързият контрол, който Кортес налага над Мексико, в много отношения действа като план и за свалянето на инките. След ефективното отстраняване на Кортес от властта над ацтеките, един от най-доверените му хора, Педро де Алварадо, впоследствие ръководи завладяването на голяма част от Централна Америка, включително Гватемала, Хондурас и Салвадор. Това той постигна със средства, които често са брутални.

Няколко години след смъртта на Атауалпа и осигуряването на земите на инките за испанската империя, испанците се преместват на територия северно от Андите, в днешните Колумбия и Венецуела. Има и тласък за колонизация на земите до южния край на континента, които сега съставляват Аржентина и Парагвай.

Atahuallpa, Inca XIIII From Berlin Ethnologisches Museum, Staatliche Museen, Berlin, Germany

Въпреки че сега Атауалпа е в плен, той остава с остър ум. На следващия ден испанците нападат лагера му, където войниците му кротко се предават по негово настояване. Конквистадорите се връщат в Кахамарка с изобилие от съкровища и Атауалпа отбелязва как това изглежда е основният им фокус. Може да види път за бягство и им прави предложение: ще им даде стая, пълна със злато и още две със сребро, в замяна на живота му.

Това е привлекателен откуп, но същевременно и такъв, който ще отнеме няколко месеца, за да бъде събран от цялата империя, включително от места за поклонение.

Докато е в плен Атауалпа остава Сапа Инка, но заповедите, които издава на хората си, са в контекста на позицията му на заложник. Една неподходяща заповед и животът му свършва. Испанците на практика постигат легитимност в очите на инките през техния лидер в затвора. Решението на Писаро да вземе Атауалпа жив се оказва напълно обосновано.

Атауалпа чака с нетърпение отново да се наслаждава на империята си, след като откупът е изпълнен, освобождаването му потвърдено и тези златотърсачи напуснат земите му. Той дори тайно разпорежда да убият на пленника Хуаскар, за да си гарантира, че бъдещото му управление ще е възможно най-гладко. Но испанците го изиграват.

Писаро се тревожи, че ако Атауалпа бъде освободен, няма гаранция, че той и хората му ще се измъкнат живи. В края на краищата между Кахамарка и Тихия океан има много планини за преминаване. Така че е взето решение за екзекуцията на владетеля.

След най-деликатните процеси (едно от обвиненията е убийството на Хуаскар…), той е признат за виновен и осъден да бъде изгорен на клада. Приемайки съдбата си, Атауалпа сключва една последна сделка. Тъй като според вярванията на инките следващият живот може да бъде достигнат само ако тялото е непокътнато, той предлага да се покръсти в замяна на това да не бъде изгарян жив.

Моменти преди екзекуцията му, Атауалпа получава християнското име Франциско, същото като това на големия му противник, Писаро – човекът, който слага край на управлението на инките и променя съдбата на Южна Америка завинаги.

 
 
Коментарите са изключени за Последните дни на инките

Повече информация Виж всички