Докато повечето войници в една война са или военни по кариера, или са принудени да служат чрез донаборна служба, някои идват доброволно. Такъв е случаят с Шеруудските рейнджъри, които участват в няколко британски боя като най-известното им усилие идва през Втората световна война. Ето тяхната история.
Шеруудските рейнджъри има дълга история още преди Втората световна война
Те се формират за първи път през 1794 г. като Кавалерия на Нотингамшир Йоманри (Йоманри е обозначение, което се използва от редица части или подразделения от резерва на британската армия, произлизащи от доброволчески кавалерийски полкове). След Френската революция, Великобритания започва да формира доброволчески полкове, съставени от йомени (на изображението), което в този случай е синоним на благородство и кавалерство. Отначало Шеруудските рейнджъри действат като вид полицейска сила и потушават безредици и граждански въстания. По-късно те са заменени на това си задължение от новосформираните полицейски управления.
Кавалерията също участва и в няколко войни. Те за първи път влизат в действие по време на Втората бурска война, когато Великобритания осъзнава, че ще трябва да извикат доброволчески войски. Като резерви първоначално не се очаква рейнджърите да служат в чужбина през Първата световна, но поради ескалацията на конфликта в крайна сметка един полк е изпратен в Египет, а други две единици остават вкъщи, едната в Норфолк, а другата в Олдършот.
Полкът е изключително еклектичен като състав
Тъй като рейнджърите са доброволческа група, членовете на полка идват от различни среди. Един от лидерите на групата е Стенли Кристофърсън, който преди това е работил в златните мини в Южна Африка. Друг член, който се издига до лидерство, Джон Семкен, планира да стане адвокат в Лондон.
Други професии сред редиците включват поети, бояджии и печатари. Повечето от доброволците, които се регистрират, никога не са очаквали да участват в някаква значима битка. И най-вероятно нямат представа колко сериозна ще бъде войната за тях.
Защото те започват Втората световна война на коне и я завършват в танкове
Шеруудските рейнджъри яздят коне през голяма част от своята история. По време на Първата световна война един полк – 2/1-ви – кара велосипеди, а не коне. През януари 1940 г. полкът за първи път заминава за Палестина, където отново са на кон, но през юли същата година това вече се променя.
През август 1941 г. рейнджърите започват обучение с танкове. Групата участва в северноафриканската кампания, която води до победа на съюзниците, след това каца на Голд Бийч и участва в Десанта в Нормандия, а по-късно те помагат на британските сили да превземат белгийския град Гил. Но най-голямото предизвикателство за Рейнджърс обаче скоро предстоеше.
Операция Клипър
През ноември 1944 г. съюзническите сили отчаяно се опитват да разбият германската отбрана в граничния град Гайленкирхен и рейнджърите ще играят съществена роля в плана им. Първо, четири танка Sherman трябваше да разчистят пътя, зад тях ще да бъдат рейнджърите, които управляват още 19 танка, а американската пехота ще ги следва.
За съжаление на съюзниците времето е ужасно и земята е мека. Четирите танка, предназначени да разчистят мините, засядат в калта и не могат да продължат напред. Така 19-те танка Ranger трябва да се движат напред без разчистени мини. И те го правят – заедно с американската пехота рейнджърите успяват да разчистят път към Германия.
Победата обаче идва на висока цена. По време на шестдневната операция са унищожени 10 танка, още 15 са повредени, а 12 остават завинаги заседнали в калта. Рейнджърите губят 63 души.
В допълнение към жертвите по време на операция Клипър, много други рейнджъри са раютърсени от самите военни събития. Това е последната мисия за лидера Джон Семкен, който казва за преживяването: „Това беше последната ми битка. След това загубих всякаква връзка… След това бях приключен. И бях инвалид у дома.“
Много други нахлуват в Германия. Полкът участва в операция Блакок, прочиствайки германските сили от Tриъгълника на Роер. Те също участват в операция Veritable, където съюзниците преминават през германската имперска гора.
Памет
Последната битка на Шеруудските рейнджъри е операция Плъндър, в която полкът пресича река Рейн. Два месеца по-късно, през май 1945 г., войната приключва. След дълги 5 години доброволците си отиват от Африка до Германия и разменят конете си за танкове.
По време на конфликта те печелят повече бойни отличия от която и да е друга част от британската армия.