След като Владимир Путин ще управлява, най-вероятно никой не е изненадан, за 5-ти мандат в Русия, а неговото протеже Доналд Тръмп се подготвя за втори успешен мандат, ситуацията в света изобщо не изглежда розова. Причините са очевидни, войната в Украйна не върви по план, не се случи победа за 3 дни, но не се случи и нищо от пролетното настъпление.
Факторите за промените на фронта със сигурност не са възможно най-добрите, впрочем не е ясно и какво се случва. От една страна е напълно невъзможно да има достоверни източници, но от друга ще се види забавянето на доставки на оръжие, както стана ясно, Украйна използва изкуственият интелект на САЩ, за да поразява точно определени цели, което обяснява и огромния брой потопени кораби, но дори това не носи някакви по-мащабни успехи в краткосрочен план.
В световен, нещата продължават да са мрачни. Оказва се, че САЩ и Европа имат доста проблеми и сега ще трябва да инвестират доста сериозни суми за 25-годишното протакане и избягване на инвестиции във военната индустрия. Очаквано е, че през следващите години ще има повишаване с около 33 милиарда долара на година и то за така наречените меки региони, в които влиза и България.
Заканите на Тръмп, че държави, които не плащат своите инвестиции във военната индустрия за НАТО, могат да бъдат изгубени, автоматично поставя цялата идея на този съюз под въпрос. До този момент нямаше никакви задължителни такси, но очевидно и това ще се промени.
Гърците също осъзнават това и не са непознати на идеята, че скоро ще трябва да инвестират много повече за оръжие. По-интересното е, че някои от техните най-големи умове, вече събират пари за стартъп компании като Lambda Automata. Идеята на тази компания е, че се стреми да създаде дигитални наблюдателни кули, които да позволят по-сериозен поглед на дадена територия. Създател на компанията е един от специалистите по роботика от Apple – Димитриос Котас, който сега иска да покаже, че може да се постигне повече с по-малко средства.
Няма как да избягаме от факта, че самата технология променя и хода на една война, следователно старите снаряди и методи няма да работят по същия начин.
Количеството атаки на дронове в Червено море показват колко асиметрична може да е една война. Странно е, че те струват около 2000 долара за бройка, могат да направят поражения като ракети за милиони долари.
И по мнението на редица експерти, това е най-голямата грешка на Европа и цяло НАТО. Тези системи не успяха да изградят и да подобрят това оръжие, не успяха да направят и по-добри системи за сигурност. Това ще се промени, но няма да стане за един ден.
Редица държави виждат своите казуси и все по-често се говори за бързи промени на технологията, орязване на бюджет за старите практики и въвеждането на нови. Най-голямата изненада не се крие в желанието за промяна и липсата на стратегически планове, а в по-сериозната конкуренция между самите производители. Ако някога сте се опитвали да изберете един продукт за лична употреба, представете си каква точно е ситуацията при останалите производители, където индустрията наистина е доста зловеща.
Най-странното е, че повечето производители дори не се намират в Европа.
Изкуственият интелект, както вече разбрахме, променя изцяло идеята за водене на война, на него не му се налага да гадае, а да анализира движения, да разпознава военни обекти и дори да предлага определени ходове на нападение.
Лошата новина е, че ЕС започнаха да закупуват оръжие, но не започнаха да инвестират повече в технологията, което отново е недостатък. Изненадващо е, че средствата през 2022 г. са по-малко, отколкото тези от 2021 г.
ЕС предлага инвестиция от близо 1.5 милиарда евро за военната си индустрия, докато Пентагона иска около 3 милиарда долара, за да продължи развитието на своя изкуствен интелект и да го обучи да продължи да изпълнява нови и още по-добри функции.
В това състезание няма изненади, Русия отдели 1/3 от своя бюджет, САЩ продължава да налива средства в своята индустрия, докато Европа остава на 3-то място.
Решението на по-големият и сериозен проблем се крие във факта, че все още липсват достатъчно домашно отгледани европейски компании, които да са готови да развиват военната индустрия или да предлагат решения на фронтовата линия, като се надяваме, че никога няма да бъдат използвани.
До 2030 г. Франция е готова да инвестира около 2 милиарда евро за разработка на военен план от изкуствен интелект.
Бяха необходими две години, за да видим, че Турция произвежда перфектни дронове на доста по-разумна цена. Техният „Байрактар“ се оказа необходим и достатъчно смъртоносен, но самата разработка се случи, когато САЩ отказа да продава такива, осъзнавайки, че същите могат да се използват за решаването на локални проблеми на територията на Турция.
Оказва се, че хората с решения в много по-малките фирми получават едва 1/25 от заделения бюджет, докато всички по-сериозни средства се насочват в традиционните методи за производство на муниции. Странното е, че вървим в ново измерение на военната индустрия и аудиторията наистина трябва да знае какво наистина трябва и може да използва.
Решението на проблема, поне по мнението на Пол Еременко – бивш служител на Google, инженер в Airbus и други доста впечатляващи позиции – твърди, че парите са само единият проблем. Европа има нужда от мозъци, талантливи инженери и хора, които да са готови да създават и да намират решения на проблеми. Причината е, че една война вече няма нищо общо с това, което се познава в историята.
Плановете за Европа до 2030 г. са насочени в една друга посока, до тогава трябва да се купуват технологии, които да са разработени в Европа и в момента, докато четете тези редове, те не са налични.
Какво следва? Всяка една компания във военната индустрия ще трябва да приеме, че за по-високи нива на сигурност ще има нужда от коопериране и търсене на адекватни решения. Това също е проблем, но общата цел и гарантирането на безопасност ще изисква това, а то продължава да е в основата на целият процес, който и до този момент е стартирал.