Камерата на LSST (Legacy Survey of Space and Time) вече е завършена. Скоро тя ще се премести в обсерваторията „Вера Рубин“, където ще ни даде нов поглед към южното небе и ще ни помогне да отговорим по-добре на фундаментални въпроси за природата на тъмната материя и тъмната енергия.
Камерата LSST е техническо чудо. Тя е 3200 мегапиксела и тежи 3000 кг. Изображенията, получени от нея, са толкова големи, че за да бъдат показани правилно, ще са необходими 378 4K телевизора с ултрависока разделителна способност в мрежа.
„Със завършването на уникалната камера и предстоящото ѝ интегриране с останалите системи на обсерваторията „Рубин“ в Чили скоро ще започнем да произвеждаме най-великия филм на всички времена и най-наситената с информация карта на нощното небе, която някога е била правена“, казва в изявление директорът на конструкцията на обсерваторията и професор от Вашингтонския университет Желко Ивезич.
Самата камера има два обектива. Първият е с диаметър 1,5 метра, което го прави най-големият обектив, конструиран някога за такава цел. Вторият е широк 90 сантиметра, което също не е съвсем малко. И двата са конструирани по поръчка, а вторият се използва за уплътняване на фокалната равнина на обектива, който се държи във вакуум.
Фокалната равнина е сърцеto на фотоапарата. Тя е изградена от 201 CCD сензора – подобни на тези, които се намират в обикновените цифрови фотоапарати – но те са изработени по поръчка. Всеки пиксел е широк 10 микрона, а фокалната равнина е толкова плоска, че повърхността ѝ не се различава с повече от една десета от ширината на човешки косъм.
Всичко това дава невероятна разделителна способност.
„Изображенията му са толкова подробни, че могат да заснемат топка за голф от разстояние около 25 км, като същевременно хванат и ивица от небето, седем пъти по-широка от пълната Луна. Изображенията, които ще направим, на милиарди звезди и галактики ще помогнат да се разкрият тайните на Вселената“, казва заместник-директорът на обсерваторията и ръководител на програмата за камерата професор Аарон Рудман.
Обсерваторията „Рубин“ ще изучава как галактиките и куповете от галактики са се променяли в продължение на милиарди години, предоставяйки информация за еволюцията им и разпределението на тъмната материя. Тя ще измерва свръхнови, предоставяйки информация за разширяването на Вселената и причината за него – тъмната енергия. Освен това ще помогне за изучаването на Слънчевата система, като открива невиждани досега астероиди.
Първата си светлина апаратът се очаква да приеме през януари 2025 г.