От известно време хората подозират, че нискочестотните звуци, които са извън слухов спектър, могат все пак да ни оказват въздействие. Но през 2003 г. не е имало почти никакви изследвания в тази посока и затова учени от Националната физическа лаборатория в Англия решават да подложат група от 750 човека на въздействието на инфразвук по време на концерт (като инфразвукът ще бъде пуснат под обикновена музика).
„За нашия експеримент искахме да установим дали инфразвукът в музиката предизвиква необичайни психологически ефекти, дори при слушатели, които не осъзнават неговото присъствие“, обяснява на своя уебсайт Сара Англис, композитор и звуков дизайнер, която работи по проекта.
„Особен интерес представляваха предполагаемите му емоционални ефекти. Инфразвукът се използва в религиозната музика, например по време на органови рецитали в катедрали, и се водят спорове защо. Някои хора казват, че придава на музиката чувство на страхопочитание и кара слушателите да настръхнат. Други казват, че гигантските тръби на органа, които издават този звук, са само „скъп начин да се прави течение“ – обяснява Англис.
„Още по-странно е, че инфразвукът е засичан и на някои привидно обитавани от духове места… където също може да кара хората да се чувстват много неспокойни.“
В един от примерите, които тя посочва, учени от лаборатория в Ковънтри, Англия, съобщават за чувство на депресия и треперене, както и за различни други странни явления, включително „фигури в периферното зрение“, на един от учените. Когато той забелязал, че металното фолио върху тава с храна вибрира силно, проучил ситуацията… и открил очевидната причина за всичките му виждания на фируни и бълнувания: новият вентилатор в лабораторията създавал инфразвук. След като вентилаторът бил изключен, проблемите изчезнали.
И така, екипът от Националната физическа лаборатория решава да възпроизведе звук с честота 17,5 херца, точно отвъд границите на човешкия слух, с помощта на 7-метрова тръба, на зрителите в лондонска концертна зала.
Инфразвукът е бил възпроизвеждан само по време на определени произведения, като членовете на публиката не са знаели кои са те. Въпреки това 22% от зрителите съобщават за странни ефекти именно по време на въпросните произведения. Сред тях са чувство на тъга, настръхване, общо безпокойство, чувство на отвращение и страх.
„Тези резултати предполагат, че нискочестотният звук може да предизвика у хората необичайни преживявания, въпреки че те не могат да усетят съзнателно инфразвука“, заяви тогава професор Ричард Уайзман, психолог от университета в Хертфордшир.
„Някои учени предполагат, че звук с тази честотоа може да се появява на някои предполагаемо обитавани от духове места и по този начин да предизвиква у хората странни усещания, които те приписват на призрак – нашите открития подкрепят тези идеи“, допълва той.
Последващи проучвания, включително едно, в което умишлено е създадена „стая с призраци“, показват още доказателства, че инфразвукът може да предизвика ефекти, подобни на призраците при хората. Разбира се, не всички призраци могат да бъдат обяснени по този начин, като други причини варират от измами до отравяне с въглероден окис. А някои са и наистина неизвестни.