Защо САЩ иска да забрани газовите печки

| от |

Комисията за безопасност на потребителските продукти на Съединените щати се чуди в момента как да се справи с газовите печки. Те са съвсем нормален и стандартен кухненски уреди в страната (за разлика от България, където готвим предимно на ток), но се оказва, че могат да носят риск за човешкото здраве, защото отделят замърсители във въздуха, които могат да се натрупат на закрито. Комисията, която е създадена с цел да намалява вредите и смъртните случаи, свързани с потребителски продукти, ще обсъди възможността за забрана на производството на нови газови печки, както и други по-малко драстични мерки като прилагане на стандарти за вредните емисии, както е ситуацията при колите.

На фона на нарастващите опасения за общественото здраве и околната среда относно уредите, един от комисарите, Ричард Тръмка, казва пред Bloomberg, че „всеки вариант ще бъде разгледан“.

„Това е скрита опасност“, казва още той. „Продукти, които не могат да бъдат преконфигурирани в безопасни, трябва да бъдат забранени.“

Газова печка в апартамент в Сан Франциско, 1975 г.

В отговор на тези коментари Комисията, заедно с администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, се сблъска с почти незабавна реакция от петролната и газовата индустрия и нейните политически съюзници. Сега шефът на комисията по безопасност отхвърля тези твърдения. „Не искам да забранявам газовите печки“, казва Александър Хьон-Шарич в изявление в сряда. „И Комисията няма право да го направи.“

Но намеренията все пак не изглежда да са изчезнали: тази пролет комисията смята да пусне публично запитване за подробности относно възможните проблеми и решения, свързани с газовите печки. Решаването дали и как да се регулират потребителските продукти обикновено отнема много време, но на виртуален уебинар през декември Тръмка казва, че общественият натиск може да помогне за ускоряване на процеса, потенциално стимулирайки регулациите до края на 2023 г.

Gas stove ignition spark

Електрическа искра за запалване на газов котлон

Приблизително 40% от домовете в САЩ имат газови печки, захранвани с някакъв вид запалимо гориво – най-често природен газ.

Но учените откриват, че уредите могат да изпускат опасни нива на замърсители като въглероден оксид, азотен диоксид, метан и дребни частици във въздуха. Проучване през октомври, публикувано в списанието Environmental Science & Technology, установява, че газовите печки в Калифорния отделят няколко вредни химикала, дори когато са изключени. Нестопанската организация Consumer Reports също установява високи нива на емисии на азотен оксид при тестването си и призовава купувачите да обмислят добре закупуването на електрически печки.

Тези вредни емисии, особено на закрито, могат да допринесат за редица здравословни проблеми, включително левкемия, сърдечно-съдови и респираторни заболявания. Ново проучване, публикувано през декември в International Journal of Environmental Research and Public Health, предполага, че 12,7% от случаите на астма в детска възраст в САЩ могат да бъдат свързани с газовите печки, което е подобно на рисковете, свързани с астмата, породени от други далеч по-популярни и сериозни фактори, като например пасивно пушене.

В допълнение към опасенията за общественото здраве, газовите печки отделят и газове, които допринасят за глобалното затопляне – най-вече метан, който е 25 пъти по-ефективен при улавяне на радиация, отколкото въглеродния диоксид, според Агенцията за опазване на околната среда. Поради това някои общини и окръзи вече са въвели правила за ограничаване на уредите, захранвани с газ, като печки и бойлери. Федералното правителство включва отстъпки за електрически котлони в Закона за намаляване на инфлацията, за да насърчи потребителите да заменят своите газови печки.

Междувременно групи в подкрепа на индустрията за природен газ и домакински уреди казват, че оттеглянето от природния газ е грешка – грешка, която може да се окаже скъпа за потребителите. В скорошна публикация в блога си Американската газова асоциация пише, че забраната на природния газ може да доведе до увеличаване на разходите за отопление и общите жилищни разходи.

„Прокарването на политики, които рискуват драстично да увеличат разходите за живот, не е просто безотговорно, то е откровена злоупотреба и вредата може да бъде почувствана от милиони“, пише търговската организация.

Асоциацията на производителите на домакински уреди твърди, че забраната на газовите печки няма да успее да се справи със замърсяването на въздуха в помещенията за готвене, „тъй като всички форми на готвене, независимо от източника на топлина, генерират замърсители във въздуха, особено при високи температури“, казва Джил Нотини, говорител на асоциацията, в изявление.

Засега на федерално ниво няма промени по отношение на законността на печките. „Президентът не подкрепя забраната на газовите печки“, казва Майкъл Кикукава, говорител на Белия дом, пред Елена Шао и Лиза Фридман пред New York Times. „И Комисията за безопасност на потребителските продукти, която е независима, не ги е забранила.“

 
 
Коментарите са изключени за Защо САЩ иска да забрани газовите печки

Повече информация Виж всички