Учен предупреждава, че са необходими само няколко часа, за да се конфигурира малък, наличен в търговската мрежа безпилотен самолет, сам да преследва цел.
Луис Венус, предприемач и инженер, успя да вгради система за изкуствен интелект (ИИ) в малък дрон, която да го кара да преследва хора „като на игра“, пише той в публикация на 2 март в X, известен преди като Twitter. Но скоро осъзнава, че лесно може да се добавят и експлозиви.
В сътрудничество с Робърт Лукошко, друг инженер, той конфигурира дрона да използва модел за откриване на обекти, за да открива хора и да лети към тях с пълна скорост. Инженерите вграждат в дрона и система за разпознаване на лица, която работи на разстояние до 10 метра. Това означава, че въоръжената версия на дрона може да се използва за атака на конкретно лице или набор от цели.
„Изграждането му буквално ми отне само няколко часа и ме накара да осъзная колко страшно е“, пише Венус. „Лесно бихте могли да прикрепите малко количество експлозиви към дрона и да оставите 100 от тях да летят наоколо. Проверяваме за бомби и оръжия, но все още няма антидронови системи за големи събития и публични пространства.“
Уенус се описва като „абсолютист на отворения код“, което означава, че вярва, че кодът и софтуерът винаги трябва да бъде с отворен код. Той също така се определя като „e/acc“ – това е школа на мислене сред изследователите на ИИ, която се отнася до желанието да се ускорят изследванията на тази технология, независимо от недостатъците ѝ, поради убеждението, че положителните страни винаги ще надделеят.
Той обаче заяви, че няма да публикува никакъв код, свързан с този експеримент.
Той също така предупреди, че в близко бъдеще може да бъде организирана терористична атака с помощта на този вид технология. Макар че хората се нуждаят от технически познания, за да проектират такава система, с течение на времето ще става все по-лесно да се пише софтуер, отчасти благодарение на напредъка на изкуствения интелект като помощник в този процес.
Венус заяви, че неговият експеримент е показал, че обществото спешно се нуждае от изграждане на антидронови системи за обществени пространства, където могат да се събират големи тълпи. Според Robin Radar има няколко контрамерки, които обществото може да изгради, включително камери, акустични сензори и радари за откриване на дронове. Преустановяването им обаче може да изисква технологии като радиочестотни заглушители, GPS подслушватели, мрежови оръжия, както и високоенергийни лазери.
Американската армия също работи по начини за изграждане и контрол на рояци от малки безпилотни летателни апарати, които могат да атакуват цели. Това следва усилията на Военноморските сили на САЩ, след като през 2017 г. те за първи път демонстрираха, че могат да контролират рояк от 30 дрона с помощта на експлозиви, според MIT Technology Review.