Течност ли е фъстъченото масло

| от |

Едно конкретно от безкрайния списък с изисквания на самолетните компании е доста популярно дори и човек да не пътува много: можете да носите течности, които са само по-малко от 100 милилитра в ръчния си багаж.

Но когато служители на Администрацията за транспортна сигурност (САЩ) наскоро конфискуваха буркан с фъстъчено масло от пътник по силата на това правило, се появиха някои въпроси. Един и може би най-важният от които е „Течност ли е фъстъченото масло?“.

Исак Нютон

Съществуват много видове течности. Някои от тях действат съвсем предсказуемо и се движат плавно – както въздухът или водата. Те се наричат нютонови флуиди, кръстени на сър Исак Нютон. От научна гледна точка нютонов флуид е този, който „тече като водата“, най-просто казано. За такъв флуид съпротивлението на потока му – т.е. неговият вискозитет (мярка за съпротивлението на флуид срещу преместването на едни негови пластове спрямо другите) – е постоянно при дадена температура.

Не всички видове флуиди се движат гладко и лесно. За някои, като например фъстъченото масло, може да е необходима минимална сила, за да тече, и тя може да варира нелинейно. Представете си, че го разбърквате в буркан – ако разбърквате много бързо, с по-голяма сила, маслото става по-течно, докато ако разбърквате бавно, маслото остава твърдо. Тези видове флуиди се наричат ненютонови.

Всъщност то е чудесен пример за ненютонов флуид, защото не тече толкова лесно, колкото въздухът или водата, но ще тече, ако се приложи достатъчна сила, например когато с нож го намажем върху филия. Лекотата, с която тече, зависи и от температурата – може би сте забелязвали капки фъстъчено масло, след като сте го намазали върху топъл тост.

Странните течности всъщност са навсякъде около нас

Ежедневието ни – за разлика от ръчният ни багаж в самолета – е изпълнено с вещества, които неочаквано са течности. По принцип, ако нещо може да тече, то е течност. И в крайна сметка ще приеме формата на своя съд.

Някои такива течности са съседите на фъстъченото масло в кухнята, като бита сметана, майонеза и тесто. Има такива и в банята – пастата за зъби, например. Природният свят пък е дом на други странни течности, като лава, кални свлачища и плаващи пясъци.

Чакълът може също да се счита за подобен на течност. Отделните частици на тази течност са твърди, разбира се, но заедно те може да се изсипват и да запълнят контейнер със всякаква форма – това е така нареченият гранулиран флуид, защото има флуидоподобни свойства. Същото може да се каже и за зърнени храни или за захарта.

Трафикът също тече по магистрала.

Можете дори да смятаме една котка, която лежи на слънце, е флуид, когато се е сплескала и е запълнила кожата си, която в този случай можем да приемем за контейнер.

Течностите са само един от различните видовете флуиди

Някои могат да възразят, че Администрацията за транспортна сигурност не нарича фъстъченото масло флуид, а течност!

Флуидите се разделят на две общи категории: газове и течности. Както газовете, така и течностите могат да се деформират и да се изливат в съдове и ще приемат формата на своя съд. Но газовете могат да се компресират, докато течностите не могат, поне не лесно.

Фъстъченото масло може да се излее в контейнера си и тогава то се деформира или приема формата на този контейнер. Но всяко малко дете знае, че то не се компресира – когато намажем филия с фъстъчено масло и я захлупим отгоре с друга филия, маслото не се компресира в по-малък обем; то изтича отстрани и ни цапа ръцете.

И така, окончателно фъстъченото масло е вкусна течност. Затова ако планирате да си направите сандвич по време на полет, вземете си по-малко от 100 грама. Същото важи и за неговия течен братовчед – желето.

 
 
Коментарите са изключени за Течност ли е фъстъченото масло