Създадоха невидими ел. „проводници“ с помощта на звук

| от |

Вече не са ни нужни кабели, тръби със специални газове или лазери – дори звукът може да се използва за манипулиране на електрическите заряди, за да се държат според нашите изисквания и претенции, разкриват нови изследвания.

Плазмена топка

Изследователите разглеждат електрическите дъги – хаотични изхвърляния на плазма, които имат различни приложения в технологиите. Може би сте виждали подобни дъги в плазмените топки. Като цяло тези дъги са много хаотични и се използват на места, където този хаос е донякъде управляем или не е твърде вреден – за убиване на бактерии, заваряване, високоволтова електроника и дори запалване (на горивото) на някои автомобилни двигатели.

По-добрият контрол върху тази плазма може да подобри тези приложения и дори да отвори вратата за нови. А тези изследователите са установили как ултразвукът може да се използва за контролиране на тези дъги по невероятен начин. Те могат да се движат около препятствия и да попадат в определени точки, дори когато материалът не е електрически проводник.

„Наблюдавахме това явление преди повече от една година, след което ни отне месеци да го контролираме и още повече да го обясним“, казва в изявление водещият изследовател на проучването д-р Асиер Марзо от Обществения университет в Навара (Испания).

Да се види процесът в действие изглежда като магия, но той същност работи като използва ефектите, които плазмата оказва върху въздуха. Дъга нагрява въздуха, което намалява плътността му, тъй като той се разширява; ултразвуковите вълни след това оформят този горещ, по-малко плътен въздух; дъгата накрая естествено следва новата форма, защото по-горещия въздух има по-ниско съпротивление.

Друг метод за местене на дъгите в желана посока е с лазери, които се спират и пускат по точно определен начин, за да се създаде електрически разряд във въздуха. Такъв подход не би могъл да работи върху деликатни материали или живи организми.

„Прецизният контрол на дъгите позволява широк спектър от приложения – в атмосферни науки, биологични процедури и селективно захранване на електрически вериги“, казва съавторът професор Ари Салми от Университета в Хелзинки.

„Вълнувам се от възможността за използване на много слаби дъги за създаване на контролирани тактилни стимули в ръката на човек, може би за създаване на първата безконтактна брайлова система“, добави първият автор на изследването Жозу Ирисари от Обществения университет в Навара.

 
 
Коментарите са изключени за Създадоха невидими ел. „проводници“ с помощта на звук

Повече информация Виж всички