Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) одобри заем в размер на 650 млн. евро за изграждането на остров Принцеса Елизабет – земна маса, която ще бъде първият в света изкуствен „енергиен остров“.
Проектът се изпълнява от белгийския оператор на мрежата за високо напрежение Elia Transmission Belgium и след като бъде завършен, компанията предвижда, че от него ще излизат 3,5 гигавата енергия – достатъчно за захранването на повече от 3 милиона домакинства, се отбелязва в изявление на Elia.
Вместо да генерира ток, подобно на огромните офшорни вятърни паркове, които са разположени в близките морета, остров Принцеса Елизабет ще действа по-скоро като централен енергиен възел: „Инсталираната на острова инфраструктура за високо напрежение ще свързва в едно експортните кабели на вятърните паркове в зона Принцеса Елизабет“, се обяснява в изявлението на Elia.
Приемайки едновременно инфраструктурата за постоянен ток (DC) и за променлив ток (AC), междусистемните връзки на острова „ще изпълняват две функции едновременно“, хвали се компанията, „което означава, че тяхната конструкция е по-ефективна от тази на повечето настоящи междусистемни връзки“.
Макар че основната задача на острова ще бъде да намали високата зависимост на Белгия от енергията, произвеждана от изкопаеми горива, надеждата е в крайна сметка да се свърже с други европейски държави. Този международен подход е причината, поради която проектът получи такава значителна подкрепа от ЕИБ, както и от инициативата REPowerEU на ЕС, която има за цел да осигури достъпна и устойчива зелена енергия за блока.
„Проектът за остров Принцеса Елизабет е крайъгълен камък за повишаване на енергийната сигурност и независимост на Белгия и Европа“, казва в изявлението Роберт де Гроот, вицепрезидент на ЕИБ. „Тази инициатива не само укрепва енергийната инфраструктура на страната, но и насърчава жизненоважни взаимовръзки със съседните държави и по този начин и засиленото регионално сътрудничество.“
Предвижда се островът да бъде разположен на около 45 км от брега на Остенде, като в момента е в начален етап на изграждане: „Първите кесони или основи на острова в момента се изграждат във Влисинген (Нидерландия)“, отбелязва Elia, „и скоро ще бъдат потопени в морето и запълнени с пясък, за да се оформят основите на острова.“ Въпреки това проектът вече е в затруднено финансово положение, а някои призовават планът да бъде изцяло прекратен.
Въпреки това Elia твърди, че островът е най-добрият вариант както от техническа, така и от икономическа гледна точка. „Създаването на изкуствен енергиен остров ще засили иновативното предимство и конкурентоспособността на Европа в условията на глобална енергийна промяна“, заяви Катрин Ванденбор, временно изпълняващ длъжността главен изпълнителен директор на Elia Group.
И очевидно ЕИБ е съгласна с това. „Инвестирайки в този проект, ЕИБ и Elia задълбочават европейския енергиен пазар“, казва де Гроот, „и проправят пътя за устойчиво, по-сигурно и по-устойчиво енергийно бъдеще за всички европейски граждани.“