Първият дървен сателит в света беше успешно изстрелян в космоса и пристигна на Международната космическа станция (МКС). Скоро той ще бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята.
Пространството около нашата планета става все по-пълно. Целият ни вид обича да разхвърля и ниската околоземна орбита очевидно не прави изключение. Едно от опасенията, свързани с това, е, че отломките могат да предизвикат т. нар. „ефект на Кеслер“, който се изразява в това, че едно събитие (например експлозия на спътник) в ниска околоземна орбита ще предизвика верижна реакция, при която отломки ще унищожат други обекти в орбита, чийто отломки ще ударят още обекти и т. н., и т. н. Което може да доведе до проблеми с комуникацията и да направи области от космоса недостъпни за космически кораби.
По същество всичко може да се окаже като във филма „Гравитация“. В най-лошия случай някои предполагат, че това може да ни затвори тук, на Земята, и да не можем да я напуснем.
За да се преборят с този космически боклук, космическите агенции по света работят по начини за улавяне на отпадъци и внимателно ги вкарват в земната атмосфера, за да изгорят безопасно. Но дори и при планираните деорбити, съществува малък риск за хората, животните, растенията и имуществото долу.
Една от идеите за справяне с проблема е да се направят самите спътниците по-устойчиви. Изследователи от Университета в Киото съвместно с дърводобивната компания Sumitomo Forestry се опитват да направят това със своя сателит LignoSat, наречен на латинската дума за дърво.
Вече на МКС, LingoSat скоро ще бъде подложен на изпитание при извеждането му в орбита, където инструментите на борда ще следят как дървената конструкция издържа на суровите условия в космоса.
„В началото на 1900 г. самолетите са били направени от дърво“, казва пред Ройтерс професорът по лесовъдство от Университета в Киото Коджи Мурата. „Дървен сателит също би трябвало да е осъществим.“
Поради липсата на вода и кислород в космоса дървото би трябвало да е много по-издръжливо, отколкото тук. По-ранните тестове, при които дървени образци са били подложени на космически условия на МКС в продължение на 10 месеца, са изглеждали обещаващи, като материалът се е влошавал съвсем слабо.
Но истинското предимство е, че в края на експлоатационния си живот те ще изгорят доста бързо в атмосферата. За разлика от конвенционалните метални спътници, дървото не произвежда замърсяващи частици алуминиев оксид.
„Металните спътници може да бъдат дори забранени в бъдеще“, добави астронавтът Такао Дой. „Ако успеем да докажем, че първият ни дървен сателит работи, искаме да го предложим на SpaceX на Елон Мъск.“