Амбициозният проект на НАСА, който трябваше да позволи презареждането на сателити в космоса, познат на света като OSAM-1, официално приключва своя живот. Причината за всичко това е, че учените стигнаха до задънена улица в технологично отношение, платиха доста сериозни суми за проекта и всеки път удряха на камък в опитите си. Има обвинения в този случай, тъй като последната официална информация идва около октомври 2023 г. и докладите на офиса на НАСА е свързана с изпълнителя на проекта – Maxar. Те са се представли доста зле в цялата операция.
Самият проект, чието основно име е „On-orbit Servicing, Assembly, and Manufacturing 1“ е завършил тъжно на 1 март. Първата основна идея на НАСА е, че ще може да обслужва остаряващия Landsat-7 Earth, използван за наблюдение на родната планета, проблемът е, че в самият проект се говори и за модернизиране в космоса. Операцията е първи опит, може би първи по рода си, но въпреки добрите намерения, изпълнителят е срещнал редица затруднения, без да се брои натрупването на финансовата ситуация.
НАСА е поръчала създаването на орбитален космически кораб, използваш роботизирана ръка, който може да има достъп до резервоарите на сателитите, които оригинално не са проектиране за презареждане. Тъй като говорим за стари технологии, новите сателити отдавна са разработени с подобна опция.
Въпреки опитите да се продължи проекта, космическата агенция официално посочва и липсата на отдаден партньор, който да завърши проекта. Maxar най-вероятно няма да останат доволни като компания, която е била официално обидена от най-големият космически проектант към наши дни. Експертите посочват, че техният партньор многократно е подценил важността на цялата си задача, не е обърнал внимание на сложните поставени задачи и освен това няма необходимите познания и експертиза, за да демонстрира някакви резултати.
Оказва се, че още през октомври, миналата година, НАСА вече е изчислявала натрупаните загуби, което по някаква причина е започнало да дразни счетоводителите. Въпреки многократните опити да се стигне до някакво решение, Maxar отказват да поемат инициативата и да подобрят производителността на работата си. През цялото време на проекта, компанията е решила да бави сроковете и евентуално да променя датите.
Въпросната компания има две дивизии – Maxar Intelligence и Maxar Space Systems. Първата е отговорна за разработката на сателити и се фокусира върху наблюдение на родната планета, както и на орбитални анализи. Maxar Space Systems са известни с дизайн и разработка на космически кораби и хардуер за различни летателни апарати.
Целият проект OSAM-1 е бил достатъчно скъп, като в последните месеци са инвестирани още 2 милиона долара, които трябва да покрият разходите за труд на служителите. Това също не помага, Maxar изпитват затруднения, сменят дати и повишават стойността на цялата поръчка многократно. Проблемите, както мнозина биха се досетили, реално се крият в създаването на роботът, който трябва да изпълнява посочените функции. Краят на проекта идва с невероятно забавяне от цели две години.
Самият робот трябва да разполага с 4.9-метрова роботизирана ръка, която трябва да се контролира лесно и да позволява презареждане, по-специални модификации и максималното редуциране на разходките за строене на нови сателити и използването на старите до необходимото ниво.
С прекратяването на този проект, НАСА насочва вниманието си с решения за вече изградения хардуер, търсене на други партньорства и алтернативна употреба. През 2024 г. ще останат около 450 души, които са работили и ще търсят приложение на готовите продукти.
И това не е единственият проект, който може да получи студено рамо – компанията Боинг е партньор на НАСА от много години, но също среща затруднения в разработката на CST-100 Starliner, който трябва да предлага разходки в космоса. Вторите остават в безопасност, тъй като са единствените, отговорили на изискванията на космическата агенция, основен опонент в тази игра остава SpaceX с техния Crew Dragon.