Напрегнатото състезание за присаждане на първото механично сърце

| от |

Въпреки че изглежда като някакъв стар, деформиран противогаз, всъщност това е едно от най-известните медицински устройства за всички времена: първото изкуствено сърце, имплантирано в човешко същество, през април 1969 г. в Хюстън.

Тогава времената за САЩ са странни. Американският народ и държава са разклатени след убийствата на Робърт Ф. Кенеди и Мартин Лутър Кинг-младши, продължителната вече война във Виетнам и съобщението на президента Линдън Джонсън, че няма да иска преизбиране. Но колкото и да е разкъсана страната от политически и расови разделения, все още има вяра в американската технологична доминация. През юли 1969 г. Нийл Армстронг става първият човек, който стъпва на Луната. И това, че е ръководен от екип на НАСА, който се намира югоизточно от центъра на Хюстън, не е случайно за тази история.

Тогава градът е на път да изпълни мечтата си и да стане технологична столица. Първият спортен стадион с купол – известен още като Astrodome – отваря през 1965 г., а ако Хюстън все още не е енергийният център на света, то той е центърът на петролния бизнес, парите от който подхранват растежа медицински център, който ще бъде най-големия в света. Тогава, както и сега, сърдечните заболявания са основната причина за смърт, но за разлика от сега причините и лечението на сърдечните заболявания и по-специално сърдечните пристъпи са загадка. Пушенето все още е модно, докато джогингът, още по-малко маратоните, тепърва се превръщат в нещо; както и цялата идея за превенция, когато ставаше дума за помпата ни.

Най-горещото и най-новото нещо по това време е сърдечната хирургия и двама от най-известните лекари в тази област работят именно в Хюстън: Майкъл ДеБейки и Дентън Кули.

Christiaan Barnard 1969

Кристиан Барнард

Двамата мъже са физически и темпераментно противоположни. ДеБейки, дете на ливански имигранти, които се установяват в Батон Руж, Луизиана, е властен с подчинените си, но очарователен и ерудиран сред своите връстници и покровители. Кули е от видно семейство от Хюстън, толкова висок и харизматичен, че медицинските телевизионни предавания прекарват десетилетия в опити да го имитират. Разликите между двамата мъже обаче прикриват една дълбока прилика: неумолимата им амбиция.

Когато Кристиан Барнард, южноафрикански хирург, трансплантира първото човешко сърце през декември 1967 г., дотогава тлеещото състезание между двама хирурзи избухва в пламъци.

M.D. Denton Cooley with a medical student in March 2015

Дентън Кули

Кули, който по-рано загърбва устройствата за сърдечна помощ (като бивш служител в лабораторията на ДеБейки), внезапно проявява интерес към тях. Той се обединява с аржентинския хирург и изобретател Доминго Лиота, който е разочарован от дълбоката липса на интерес от страна на ДеБейки към изкуственото сърце, което е нает да разработи именно в неговата лаборатория. (Експериментите върху телета не бяха обещаващи. Според ДеБейки животните изглеждат като „мъртвородени“ и не оцеляват за по-дълъг период от време.)

Така се случва, че през 1969 г. Хаскел Карп, 47-годишен служител на печатницата от Скоки, Илинойс, пристигна в Хюстън със същата коронарна смъртна присъда, както много други хора. Само че Кули, подобно на магьосника от Оз, му казва, че просто има нужда от ново сърце! В случай обаче, че такова не се намери веднага, докторът има и друга идея, която може – вероятно – да поддържа Карп жив, докато не се появи сърце за него. Така на 4 април така нареченото днес сърце на Кули-Лиота, забива в гърдите на Карп и бие в продължение на три дни, докато той не получава човешко. Мъжът почива от инфекция малко под два дни по-късно, а самото устройство сега се намира в колекциите на Националния музей на американската история на Смитсониън.

Но историята е написана: Кули и Лиота доказват, че едно човешко същество може да се поддържа живо с изкуствено сърце; това начева изследвания, което продължават и до днес.

Michael E. DeBakey

Майкъл ДеБейки

След като ДеБейки разбира за сърцето, което излиза от лабораторията му, той уволнява всички, работещи там и превръща Дентън Кули във враг № 1 на хирургията, използвайки своето влияние, и започва местни и национални разследвания на това, което той определя като кражба. Макар че резултатите са скромни, по-късно Кули казва, че продължителното състезание (чак до смъртта на ДеБейки през 2008 г.; Кули почива през 2016 г.) спомага за превръщането на Тексаския медицински център в световен лидер във войната срещу сърдечните заболявания.

И все пак, за всички постижения от 1969 г. насам, все още няма механично устройство, което напълно да замести истинския орган. Човешкото сърце упорито остава устойчиво на пълна подмяна и неговите физически мистерии са почти толкова предизвикателни, колкото метафоричните, които ни измъчват от началото на света.

 
 
Коментарите са изключени за Напрегнатото състезание за присаждане на първото механично сърце

Повече информация Виж всички