Никола Тесла, известен с работата си върху променливия ток, е невероятен изобретател, машинен инженер и физик. Дори е установено, че изобретенията му работят по-добре от очакваното дори 100 години след като ги е създал. Въпреки това, никой не може да бъде прав през 100% от времето – и Никола Тесла има своя дял от грешки, често големи.
Тесла не е съгласен с Айнщайн
Тесла не е бил привърженик на теорията на относителността и я описва като „просяк, обвит в лилаво, когото невежите хора приемат за крал“.
„Смятам, че пространството не може да бъде огънато поради простата причина, че то не може да има свойства. Може по същия начин да кажете, че Бог има свойства – той няма; има само атрибути и те са му придадени от нас самите. За свойства можем да говорим само когато си имаме работа с материя, която изпълва пространството“, уточнява той.
„Да се каже, че в присъствието на големи тела пространството се извива, е същото като да се каже, че нещо не може да въздейства върху нищо. Аз, например, отказвам да се присъединя към такъв възглед.“
Разбира се, той греши и това е очевидно. Например, галактики и други големи обекти в космоса могат да деформират пространство-времето по начин, който можем да видим с помощта на телескопи, като някои обекти понякога се увеличават, когато ги гледаме през така наречените „гравитационни лещи“.
Сравнение между червения свръхгигант Антарес и Слънцето.
Тесла смята, че е измерил скорости по-бързи от тази на светлината
Една от причините, поради които Никола е толкова уверен, че Алберт греши, е, че вярва, че е измерил скорост, по-бърза от тази на светлината – космически лъч от Антарес, най-ярката звезда в съзвездието Скорпион, която според него се движи със скорости 50 пъти по-бързи от ограничението на скоростта във вселената.
Тесла е влюбен в гълъб
Добре, това не е точно „грешно“ в смисъла „правилно или не“, но изглежда си струва да се спомене. Тесла има доста странни последни няколко години, през които, освен друго, си пада и по гълъб, който го посещава редовно. „Обичах този гълъб, както мъжът обича жена“, казва той за птицата, „и тя ме обичаше. Докато я имах, животът ми имаше смисъл.“
Тесла не вярва в електроните
Това е странно, като се има предвид работата му върху електричеството, но той не вярва в електроните и мисли, че атомите са най-малките градивни елементи на вселената като твърди още, че ако съществуваха, биха съществували само в перфектен вакуум. Той вярва във възгледа от 19-ти век, че „етерът“ или „ефирът“ предават електрическите токове.
Ърнест Уолтън
Тесла смята, че атомът не може да бъде разделен
Разбира се, липсата на вяра в електроните го довежда до убеждението, че атомите не могат да бъдат разделени.
„Идеята за атомната енергия е илюзорна, но е завладяла толкова силно умовете, че въпреки че проповядвам против нея в продължение на 25 години, все още има някои, които вярват, че е осъществима“, казва той по темата.
„Разпаднах атоми в моите експерименти с вакуумна тръба с висок потенциал, която направих през 1896 г. и смятам за едно от най-добрите си изобретения. Работил съм с нея с налягания, вариращи от 4 000 000 до 18 000 000 волта. Съвсем наскоро проектирах апарат за 50 000 000 волта, който би трябвало да доведе до много резултати от голямо научно значение.“
„Но що се отнася до атомната енергия, моите експериментални наблюдения показаха, че процесът на разпадане не е придружен от освобождаване на такава енергия, както може да се очаква от настоящите теории.“
Атомът е разделен за първи път през 1932 г. ot Ърнест Уолтън.