Смартфоните са част от живота ни от толкова дълго време вече, че на много от нас им е трудно да си спомнят предишните времена. С нарастването на ролята им в съвременното общество учените се опитват да проследят какви биха били последиците; може, например, да сте чували за „фъбинг“ – отбягването на реални хора чрез взирането в телефона. Сега е време да ви запознаем и с друго последствие, от което може да страдате: номофобия.
Както е до известна степен очевидно от самата дума, става въпрос за фобия от липсата на мобилен телефон: номофобията е паниката и безпокойството, които хората може да изпитват, когато им се наложи да прекарат време без телефона си.
Според проучване от 2019 г. в Journal of Family Medicine and Primary Care терминът „номофобия“ датира още от 2008 г., когато изследване в Обединеното кралство установява, че около половината от потребителите на мобилни телефони изпитват известна степен на тревога, когато изгубят телефона си, нямат покритие или им свършат безплатните минути или мегабайти.
Оттогава насам проучванията сред различни групи от населението само потвърждават тези резултати. Например едно проучване, публикувано през 2017 г., установи, че 60% от студентите по медицина от първи курс, които са попълнили анкета, имат „умерена“ номофобия, а други 22,1% са описани като „тежки случаи“. Друго проучване през 2018 г. включва близо 1000 участници и прави някои връзки между номофобията и личността.
Неотдавна проучване, ръководено от екип от университета Бартин в Турция, се опита да разшири съществуващата литература, като оцени връзката между номофобията и четири фактора: емоционална интелигентност, решаване на междуличностни проблеми, възприет стрес и самооценка.
Според PsyPost теорията им е, че хората с номофобия може да са по-податливи от средностатистическото на чувството на стрес и несигурност, които идват от загубата на свързаност, когато са без телефоните си. Случва се също така те да имат ниско самочувствие, което може да повлияе на способността им да взаимодействат в обществото. Съответно учените предполагат, че високата емоционална интелигентност и силните умения за решаване на проблеми могат да бъдат защити срещу номофобията и по този начин да облекчат стреса, който би бил свързан със състоянието. Но…
Екипът набира 543 доброволци – студенти, които попълват онлайн проучване. И някои от резултатите са в противоречие с първоначалните хипотези на авторите.
„В настоящото изследване се стигна до заключението, че емоционалната интелигентност няма значителен пряк ефект върху номофобията“, пишат авторите. „Проучването също така показа, че номофобията няма значително влияние върху възприетия стрес“.
В крайна сметка те заключават, че „пряко въздействие върху номофобията и възприетия стрес има междуличностното решаване на проблеми. Съответно високата компетентност в това умение води до ниски нива на номофобия и възприет стрес.“
Необходими са още изследвания, за да се продължи с разкриването на факторите, които могат да доведат до развитие на номофобия, а авторите подчертават необходимостта от включване на други възрастови групи в бъдещата работа.
Как да разберете дали имам номофобия?
Колкото и широко разпространена да изглежда номофобията, тя не е включена като самостоятелно разстройство в последното издание на Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (ДСМ-5). Но той включва диагностични критерии за „специфична фобия“, която се определя като „изразен страх или тревожност от специфичен обект или ситуация“ – което вероятно може да включва и липсата на телефона.
Следователно възможните симптоми на номофобията са сходни с тези, които са познати на страдащите от други фобии: страх или паника, когато нямате достъп до телефона си; тревожност при мисълта, че ще останете без него за определен период от време; и дори физически симптоми като треперене, изпотяване, стягане в гърдите и ускорен сърдечен ритъм.
За да смекчат страха си, хората с номофобия могат да предприемат мерки, за да гарантират, че телефонът им е винаги наблизо…
Да предпочитате да държите телефона си в полезрението обаче не е автоматичен признак, че страдате от номофобия. Но ако нуждата да е винаги под ръка оказва влияние върху ежедневието ви или ако изпитвате тревожност, когато не можете да го ползвате по някаква причина, може да е полезно да се обърнете към медицински специалист.