Как са проектирани олимпийските „бързи басейни“

| от |

Състезателното плуване не е шега: необходими са голяма сила, ловкост и техника, за да постигнете успех в тази област. Очевидно е, че спортистите работят усилено – но има и друг фактор, който допринася за техните постижения. На Олимпийските игри – включително и на игрите през 2024 г. в Париж – на помощ идват и най-модерните т. нар. бързи басейни.

Според NBC News бързият басейн е изграден така, че да смекчава факторите, които забавят плувците. А това са създаваните от бурното мятане на ръце и крака вълни. Затова инженерите проектират басейни с компоненти, които свеждат до минимум движението на водата.

Повечето басейни, използвани за състезания, са дълбоки около 3 метра. На тази дълбочина всяка вода, която плувците ритат надолу, губи енергия и се разсейва, преди да достигне дъното на басейна. Ако водата е твърде плитка, вълните ще се отразят от дъното и ще се върнат обратно нагоре, което ще попречи на плувците да достигнат пълна скорост.

Изобретателността не спира дотук. Дизайнерите вземат предвид и ръбовете и разделението на пистите на бързите басейни. Овалните ръбове по краищата и страните на конструкцията елиминират вълните, като абсорбират енергията им и не им позволяват да отскочат обратно в коридорите. Освен това линиите, които разделят коридорите, са проектирани така, че водата да се завърта около тях, вместо да преминава през тях. Това не позволява на вълните на един плувец да пречат на останалите.

Температурата на водата в самия басейн също е от значение. Ако е твърде студена, мускулите на спортиста могат да се стегнат, а ако е твърде гореща, може пък да накара мускулите да се отпуснат твърде много. Задължителната температура за олимпийските състезания по плуване е между 25 и 28 °C за постигане на максимални резултати.

Въпреки че все още се счита за бърз, басейнът на Олимпийските игри в Париж е по-плитък от повечето подобни, като дълбочината му едва надхвърля 2,10 метра. Това не попречи обаче на плувците да се представят отлично: Кейлъб Дресел, известен като най-бързия плувец в света, спечели осмия си златен медал за САЩ в първите дни на състезанието като това го изравни с шестия в класацията по брой медали, спечелени от един спортист от началото на съвременните олимпийски игри.

 
 
Коментарите са изключени за Как са проектирани олимпийските „бързи басейни“

Повече информация Виж всички