Редовната смяна на дрехите и прането им е основен хигиенен навик, но в някои ситуации той е малко по-труден. Космосът например педлага среда, в която прането не е нещо, което може да се прави лесно.
Основната причина е, че водата е изключително ценен ресурс там. Толкова ценен, че дори урината не може да бъде изхвърляна, а се рециклира, пречиства и използва отново. Това означава, че обичайният подход за пране с много вода и перилни препарати от магазина не би работил на място като Международната космическа станция (МКС).
Да си в космоса означава да правиш много с малко. На МКС астронавтите разполагат с ограничен гардероб, така че носят дрехи, които ще бъдат използвани многократно. Особено в случая на бедните Суни Уилямс и Бъч Уилмор, които трябваше да останат в космоса само една седмица през юни миналата година и оттогава са блокирани там поради проблем с космическия кораб „Боинг Старлайнър“, който трябваше да ги върне. Те си бяха взели дрехи за 8 дни, а не за 8 месеца, така че наистина трябваше да внимават.
Някои дрехите могат да се носят в продължение на дни, седмици или дори месеци, в зависимост от това колко бързо се цапат. Дрехите на екипажа се сменят с нови , щом се замърсят или станат неудобни. След това мръсните дрехи се превръщат в боклук, а по-голямата част от боклука се изгаря.
Голяма част от изхвърлените отпадъци от космическата станция не се връщат на Земята, а се изгарят в атмосферата заедно с много други отпадъци. Някои от товарните капсули, които се изпращат до МКС, не са предназначени да кацат обратно на Земята, а да изгорят в атмосферата – и така и така ще изгарят, защо да не са пълни с боклука на астронавтите; два заека, един куршум.
Има ли обаче по-добър начин? Понастоящем не съвсем. Има няколко идеи, които се разработват от известно време, включително тестване на тъкани, които спират развитието на бактерии и гъбички. Това е добре за намаляване на миризмата и подобряване на хигиената, но остава ситуацията с петната.
Мултинационалната компания Proctor & Gamble съвместно с НАСА изследва серия от продукти в космоса, за да проучи различни възможни перилни препарати. Един от тях беше Tide Infinity – течен препарат без аромати и разтворител, така че водата да може да се използва повторно по безопасен начин. Неговата консистенция беше тествана на МКС през 2021 г., а през 2023 г. мисията CHAPEA (Crew Health And Performance Exploration Analog – Изследване на аналогови методи за здраве и работа на екипажа) за Марс го използва за пране на дрехи с по-малко енергия и по-малко вода.
През 2022 г. компанията и НАСА тестваха кърпичките Tide To-Go Wipes и химикалките Tide To-Go Pens за премахване на петна от срирача, кафе, зехтин и пунш в космоса. Проведени са някои проучвания и са отправени призиви също и за проектиране на подходяща космическа пералня, която би могла да работи не само в орбита, но може би един ден и на Луната или Марс. Но всичко към момента е в процес на разработка. Вдин перилен препарат обаче, който изисква по-малко вода, по-малко електричество и може да се отстранява лесно от водата, би бил много важен и за живота на Земята.