Може би тя е най-известна като средство за лечение на декомпресионната болест, но през последните години хипербарната кислородна терапия (ХКТ) се възприема от богатите и известните като нещо като панацея.
Но какво всъщност представлява тази процедура и доколко прави са знаменитостите?
Въздухът, който дишаме при нормални обстоятелства, съдържа около 21% кислород. ХКТ, от друга страна, включва вдишване на въздух, който е 100 % кислород при налягане 1,5 до 3 пъти по-високо от нормалното.
Тези условия се използват с цел да се помогне на белите дробове да съберат повече кислород, който след това се разнася из останалата част на тялото.
HBOT се провежда в т.нар. хипербарна камера, която е предназначена или за един човек, обикновено голямо устройство с форма на тръба, или за няколко души, които получават чист кислород през маска или качулка.
Обикновено сеансите продължават от 45 минути до 5 часа, като времето, прекарано в камерата, зависи от това каква е крайната цел и какво трябва да се лекува.
За разлика от много здравни процедури, одобрявани и лансирани от известни личности, за тази има достатъчно доказателства, че помага при няколко състояние и съответно е одобрена като средство за лечение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ.
Тези състояние включват декомпресионна болест (най-известна с това, че засяга водолазите), тежки кожни и костни инфекции, незаздравяващи рани, отравяне с въглероден оксид и тежки изгаряния. Комикът и телевизионен водещ Джей Лено е получавал няколко пъти ХКТ, за последното през 2022 г.
Съществуват обаче и много необосновани твърдения за това какво може да се лекува с терапията.
Актрисата Майим Бялик наскоро обяви в Instagram, че е инсталирала хипербарна кислородна камера в къщата си с надеждата, че с помощта ѝ ще се „справи с възпаленията и автоимунните си проблеми“.
Певецът Джъстин Бийбър е използвал камерата в опит да лекува стрес и тревожност. Други твърдят, че с нея могат да се третират различни състояния – от множествена склероза до рак, а напоследък и дългогодишен ковид.
Но за съжаление няма солидно ниво на научни доказателства, необходимо, за да бъде хипербарната кислородна терапия одобрена като лек за някой от тези проблеми – въпреки че изследванията на потенциалните приложения на терапията продължават.
А дори и при употреби с необходимите подкрепящи данни, ХКТ продължава да има рискове. Някои от по-леките странични ефекти могат да включват усещане за запушени уши, умора и главоболие, но има и потенциал за увреждане на ушите и временни нарушения в зрението.
В редки случаи ХКТ може да доведе и до колапс на белите дробове, а поради чистотата на кислорода – до състояние, известно като кислородна токсичност, което може да причини припадъци.
Съществуват и определени условия и обстоятелства, при които тя не трябва да се използва, като например ако някой има вече колапс на белия дроб, белодробно заболяване, симптоми на треска или наскоро е получил нараняване на ушите.
Поради това е важно хората да се консултират с личния лекар преди да се подложат на терапията. Ако бъде взето положително решение, важно е да се уверите, че то се провежда в акредитирано заведение – не само за медицински цели, но и защото чистият кислород носи със себе си и риск от пожар.
Съдържанието на тази статия не е предназначено да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги се обръщайте към квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които имат или може да имат връзка с медицински състояния.