Ефектът на Tетриса променя начина, по който гледаме на паметта

| от chr.bg |

Често можете да чуете хора да казват, че дадена игра, албум, филм или телевизионен сериал са ги променили. Тоест, нещото е толкова добро, че коренно променя начина, по който мислят. Е, в някои случаи това наистина може да се случи и най-известният пример за това вероятно е играта Тетрис. Способността на тази игра да влияе на психологията ни има научен термин – „Ефектът на Тетриса“, и е дала възможност да се разбере как работи мозъкът ни, както и да се лекуват някои заболявания.

За по-младото поколение Тетрис може да е изключително проста игра, но в света преди смартфоните и всичките чудеса тя беше цяла революция. Но нека ви кажем какво може да направи продължителното играене с мозъка ви.

В играта непрекъснатото подреждате цветни фигури, направени от четири еднакви блока, с цел да запълните целия ред, който след това ще изчезне. Играта си има край, но като се има предвид, че е побеждавана само няколко пъти и то най-вече през последните няколко години, спокойно можете да играете много часове, без да я превъртите.

Така играта се запечатва в мозъка ни. Хората са съобщавали, че виждат цветните блокчета в края на зрението си, когато затворят очи или когато заспят. Импулсът за подреждане на блокчетата в редици проличава и в реалния свят, като например в желанието за реорганизация на рафтове. И подобно нещо може да се случи с много игри – т.нар. феномен на пренасянето на играта.

Ефектът на Тетрис показа, че традиционният възглед за паметта и възприятието като пасивни процеси (като въвеждане и извеждане на данни в компютър) не е пълната картина. Той изисква когнитивните процеси да бъдат активни – вие не просто ги поставяте в малка кутия в мозъка си, за да бъдат възстановени в по-късен момент; мозъкът ви обработва информацията с активни интерпретации и адаптации.

Ако те не бяха активни, мозъкът ви нямаше постоянно да се опитва да си представи света като Тетрис (или друга игра). По същата причина някои хора се опитват да увеличат шрифта на книга с пръсти, както биха уголемили екрана на телефон.

Ефектът е използван и като начин да се спре появата на симптоми на посттравматичен стрес. Поведенчески интервенции като тетрис могат да имат превантивен ефект за намаляване на натрапчивите спомени. Макар че това конкретно проучване е фокусирано върху първата седмица след травматичните инциденти, екипът установява, че подходът е ефективен за намаляване на натрапчивите спомени.

„Всеки може да преживее травма“, заяви авторът професор Емили Холмс при излизането на изследването. „За много хора би било от огромно значение, ако можехме да създадем прости поведенчески психологически интервенции с помощта на компютърни игри, които да предотвратят посттравматичното страдание и да им спестят тези изтощителни натрапчиви спомени. Но са необходими още изследвания.“

Та тетрисът е забавна и пристрастяваща игра, която може да промени мозъка ви. Понякога към по-добро.

 
 
Коментарите са изключени за Ефектът на Tетриса променя начина, по който гледаме на паметта

Повече информация Виж всички