Британският щаб за правителствени комуникации (разузнавателна агенция) разкри непоказвани досега снимки на компютърът, който изигра решаваща роля във Втората световна война за разбиването кодовете на нацистите. Те са публикувани по случай 80-годишнината от пристигането на на машината в Блетчли Парк, където той върши своите чудеса.
Компютърът Colossus Mark I е първият в света програмируем, електронен и цифров компютър. Той е създаден от британците по време на Втората световна война с едничката цел да дешифрира съобщенията между Адолф Хитлер, обкръжението му от нацисти и висши германски генерали, които са били криптирани с шифъра на Лоренц.
Използвайки около 2500 клапана, Colossus разпознава модели и извършва статистически анализ, който установява как са били настроени 12-те колела на машина, извършила шифроването на съобщението, и по този начин позволява то да се прочете.
Едно от най-значимите постижения е разкриването на факта, че Хитлер успешно е подведен да мисли, че планираната от съюзниците голяма атака ще тръгне от Па дьо Кале, а не от Нормандия (6 юни 1944). Тази хитра измама помага да се гарантира, че десантът в Нормандия ще бъде успешен (макар и много скъп).
Colossus е може би най-важната от машините за разбиване на кодове по време на войната, тъй като позволява на съюзниците да разчитат стратегическите съобщения, които се предават между главните германски щабове в Европа“, казва в изявление Андрю Хърбърт, председател на попечителите в Националния музей по информатика.
Наред с ролята си във войната, устройството проправя пътя и за развитието на съвременните електронни цифрови компютри. Експертите, които работят по него, по-късно разработват т. нар. Манчестърска дребномащабна експериментална машина, известна още като „Манчестърското бебе“ през 1948 г., която е първият в света електронен компютър със записана програма.
Colossus е разработен от екип, ръководен от инженера от британската Главна пощенска служба Томи Флауърс. Работата на Алън Тюринг спомага за вдъхновяването на някои части от дизайна му, въпреки че легендата на компютърното инженерство не е работила пряко по машината.
Гигантското устройство е разположено в Блетчли Парк, тиха провинциална къща в Милтън Кийнс, която се превръща в централата на съюзническите усилия за разбиване на кодове по време на Втората световна война.
Въпреки това огромно историческо значение, Colossus остава строго засекретена държавна тайна в продължение на десетилетия. Съществуването му е разкрито през 1975 г., но едва в началото на 2000 г. съществена информация за него е предоставена на обществеността.
„През 60-те години на миналия век работих като инженер по Colossus в продължение на една година. Току-що бях подписал Закона за служебната тайна и не знаех нищо за Щаба (за правителствени комуникации), но ми предложиха „интересна работа“, която предположих, че ще е свързана с телеграми за някой правителствен отдел“, обяснява Бил Маршал, бивш инженер на Щаба.
„Казаха ми много малко за машината, по която работех – какво всъщност правеше, не трябваше да знам. Работата ми се състоеше в това да я поправям, когато е необходимо, като използвах само няколко електрически схеми и не разполагах с подробен наръчник. Едва много по-късно разбрах, че няколко от системите и подробната информация за проектирането са били унищожени в края на Втората световна война“, добавя Маршал.
За съжаление, оригиналната машина вече не съществува. След края на войната параноята около Студената война бързо плъзва и се разраства. Осем от десетте машини Colossus в Блетчли Парк са незабавно демонтирани, за да се гарантира, че технологията няма да попадне в ръцете на Съветския съюз. Останалите две, съхранявани от британското разузнаване, по-късно са унищожени през 60-те години.
В Националния музей на компютърните технологии в Блетчли обаче има напълно функционираща реконструкция на Colossus, която може да се види.