Според ново изследване „памет“ у мастните клетки може да помогне да се обясни защо новото ни тегло може да бъде трудно за задържане. При експерименти с мишки и проби от човешка мастна тъкан учените откриват, че епигенетичните промени се запазват дори след загуба на тегло, което на практика означава, че клетките „помнят“ какво е било, когато са били с по-високо тегло.
Йо-йо ефектът е добре познат на мнозина, които в миналото са опитвали програма за отслабване или са използвали някакви медикаменти за тази цел. Независимо от това колко положителни са били първоначалните резултати, изключително често се случва хората да възвърнат част или цялото си тегло доста бързо. Макар че има някои доказателства от изследвания, че това връщане не отмята напълно ползите за сърдечносъдовото здраве, то все пак може да бъде обезсърчително за хората, които се стремят да постигнат целта си за отслабване.
Новото проучване е стъпка към обяснението на причините за това, като изследва какво се случва в мастните клетки на молекулярно ниво.
Епигенетиката е дял от науката, който се занимава с модификациите, които се добавят към ДНК в резултат на фактори на околната среда или на поведението. Вместо да се променя същинската ДНК последователност, към хромозомата се добавят (или премахват – процесът е обратим) епигенетични маркери на места в последователността, които променят начина, по който клетката я интерпретира, и начина, по който функционира полученият протеин.
По същество, съавторът на изследването Лора Хинте обяснява пред Technology Networks: „Епигенетиката казва на клетката какъв вид клетка е и какво трябва да прави“. Важно за нашите цели е, че епигенетичните маркери – макар и теоретично отстраними – могат да останат стабилни в продължение на години, а в някои случаи могат да се предадат и на следващото поколение.
В своето изследване екипът сравнява проби от мастна тъкан от група хора, които живеят с тежко затлъстяване, и от контролна група, общо 23 души. Те установили, че в двете групи са налице различни модели на активиране на гени, което продължавало да се наблюдава две години след като участниците със затлъстяване претърпяват операция за намаляване на теглото. Въпреки че до този момент самите участници са имали много по-ниско телесно тегло, що се отнася до мастните им клетки, нищо не се е променило.
„Тези резултати показват, че затлъстяването предизвиква клетъчни и транскрипционни (обезогенни) промени в мастната тъкан, които не се преодоляват след значителна загуба на тегло“, пише екипът в статията си.
За да проучат допълнително, те провеждат експерименти с мишки и когато сравняват мастни клетки от такива със затлъстяване и от такива на строга диета за отслабване, те отново наблюдават, че епигенетичната памет се запазва след загубата на тегло. Когато отслабналите, отново са били подложени на диета с високо съдържание на мазнини, те напълняват по-бързо от контролните мишки.
„Мастните клетки помнят състоянието на наднормено тегло и могат да се върнат към него по-лесно“, казва старшият автор Фердинанд фон Майен. „Това означава, че сме открили молекулярната основа за йо-йо ефекта.“
Все още не е ясно за колко време може да се запази тази памет и това е нещо, което бъдещите изследвания ще трябва да проучат.
Както коментират някои други експерти в областта, които не са участвали пряко в изследването, то не доказва причинно-следствената връзка – не можем да кажем с абсолютна сигурност, че епигенетичните модификации директно причиняват възвръщане на теглото, нито пък все още можем да определим кои конкретни епигенетични маркери са движещи за ефекта. Ако успеем, това може да открие възможност за насочване на медикаменти конкретно към тях.
Засега едно от посланията, които изследователите искат да предадат, е, че това откритие помага да се подчертае фактът, че възвръщането на теглото след загубата му не трябва да се счита за „неуспех“. Хинте заявява: „Това означава, че потенциално имате нужда от повече помощ. Това не е ваша грешка.“