Астероидът 2024 PT5, който в момента се движи към Земята, вместо да изгори в атмосферата, вероятно ще се задържи в орбита и ще се превърне в минилуна. Това обаче ще бъде мимолетно посещение и вероятно ще се задържи в гравитационната хватка на планетата само за два месеца.
Астероидът е открит на 7 август и е с диаметър около 10 метра.
Двама астрономи от Университета Комплутенсе в Мадрид, Карлос де ла Фуенте Маркос и Раул де ла Фуенте Маркос, са изследвали движението на обекта и са стигнали до заключението, че той ще бъде уловен в земната орбита за кратък период между 29 септември и 25 ноември. След това ще падне обратно в орбитата на Слънцето и ще продължи пътуването си през Слънчевата система.
С други думи, в продължение на общо 56,6 дни Земята ще има две луни (по-точно една истинска луна и една минилуна).
В изследването се отбелязва, че 2024 г. PT5 „е малко вероятно да е изкуствен“, което означава, че вероятно не е просто парче космически боклук, което може да бъде сбъркано с минилуна. Изследователите предполагат, че той може да е астероидът Арджуна, който е близък до Земята обект с орбита, подобна на тази на нашата планета. Той носи името на древен принц от царство Куру, което се е намирало в днешна Индия, и централен герой в индуисткия епос „Махабхарата“.
За съжаление, едва ли ще успеете да видите минилуната. Според базата данни за малки тела на НАСА JPL 2024 PT5 има абсолютна звездна величина 27,6, което е много слабо и няма да се вижда през повечето любителски телескопи.
Така наречените минилуни и преди са удостоявали Земята с присъствието си – например астероидът 2022 NX1 през 1981 г. Той бързо напуска обсега на нашата планета, преди да се завърне като минилуна през 2022 г. Предполага се, че през 2051 г. той отново ще се завърне.
Очаква се 2024 PT5 също да направи няколко посещения. Астероидът ще се върне в орбитата на Земята през януари 2025 г., преди бързо да я напусне и да се върне отново през 2055 г.