Защо огладняваме от марихуаната

| от |

Ако някога сте пушили марихуана, най-вероятно знаете до какво води тя – гледане на всичките филми „Lord of the Rings“ един след друг и изяждане на всичката храна вкъщи. Но защо ставаме толкова гладни след употреба?

Отговорът изглежда е комбинация от няколко различни неща, едно от които е увеличената чувствителност на обонянието ни, което от своя страна прави храната да има по-добър вкус. Към това добавяме и увеличени количества допамин, както и, заради сложния процес, по който красивите ни тела се справят с глада, производството на стимулиращия апетита хормон грелин. Как обаче марихуаната постига всичко това?

Марихуаната и активните вещества в нея, известни като канабиноиди, влияят на мозъка по редица начини. Например, канабиноидът, който ни надрусва и ни кара да губим памет, е известният тетрахидроканабинол (ТХК). В марихуаната има поне 85 други канабиноиди, всички с най-различни ефекти върху тялото. За да разберем по-добре влиянието им върху храненето ни, нека първо разгледаме как при нормални условия се стимулира нашият апетит.

Тялото ни използва сложни механизми, за да регулира глада и храненето, и те не са напълно ясни. Това, което знаем обаче, е че гладът е механизъм в две части, които се сменят според това дали тялото усеща дефицит или изобилие на енергийните си запаси.

Когато тялото усети дефицит, отделя грелин. Този хормон се синтезира от стомашно-чревния тракт и стимулира хипоталамуса в мозъка ни като така увеличава чувството на глад. Интересно е да се отбележи, че той също така въздейства и на зона в мозъка, известна като Вентралната тегментална зона (ВТЗ), което помага за отделянето на приятния хормон допамин.

Когато пък има тялото има изобилие от енергия, мастните клетки отделят хормона лептин. Това стимулира хипоталамуса да спре чувството на глад. Лептинът също стимулира ВТЗ и съответно отделянето на допамин. Същевременно той спира ефекта на друг невротрансмитер – анандамид, който силно стимулира глада, стимулирайки същите рецептори, които и ТХК. Така че по-малко лептин означава по-силно чувство на глад, когато ТХК се свърже с анандамидните рецептори.

Целият този двуяк механизъм се контролира от протеина киназа.

ТХК има много ефекти върху тялото – създава еуфория, аналгезия (местна или обща загуба на усещане за болка, при запазено съзнание), седация и намалена памет, както и когнитивни способности. Намалява желанието за повръщане и, както е и темата на текста ни днес, стимулира глада. Това се случва като ТХК имитира собствената ендоканабиноидна система на тялото. Тя има рецептори по централната и периферната нервна система и е отговорна за регулацията на определени физиологични процеси, един от които е глада. Така когато „пушиме козче“, отделените хормони и невротрансмитери ни карат да се чувстваме гладни.

Изследване от 2014 показва, че един от тези процеси включва и увеличено обоняние, защото ТХК се свързва с рецепторите в обонятелната ни луковица. Тази увеличена сетивност към миризми същевременно кара храната ни да има по-хубав вкус, което допълнително стимулира храненето. Това става, защото освен, че можем да помиришем миризмата на сандвича, които сме си направили от почти всичко в хладилника, хапвайки го въздух преминава през назалните ни канали. Този въздух носи и миризма с него и това ни помага да усетим по-добре и по-дълбоко вкусовете на храната. Ако това не се случва, разчитаме единствено на вкуса, които усещаме с езика си.

ТХК също стимулира глада, стимулирайки рецептора CB1. Веднъж закачен за този рецептор, канабинолът стимулира вкусовите качества на сладкото, но няма никакви никакво влияние върху соленото или горчивото. Това може да създаде впечатлението, че сладките храни имат по-добър вкус след като сме си свили. CB1 също така може да произвежда допамин в хипоталамуса.

Други рецептори в хипоталамуса също се стимулират от ТХК и отделят хормона грелин. Грелинът кара хипоталамуса да засили чувството на глад и същевременно подготвя стомашно-чревния тракт за приемане на храна – увеличава отделянето на стомашни киселини и самата подвижност на тракта, което ще направи преминаването на храната от там и смилането й по-бързо.

В края на краищата, пушенето на марихуана прави обонянието ни по-добро, чувстваме се добре, защото тялото ни отделя допамин, чувстваме се гладни заради грелина, отделен заради връзката между ТХК и рецепторите за анандамид, което имитира същото чувство както когато не сме гладни. Това е цялата философия.

 
 
Коментарите са изключени за Защо огладняваме от марихуаната

Повече информация Виж всички