Когато нашият четирикрак приятел иска допълнително лакомство, е необходим само един поглед с милите му кучешки очички, за да ни подхлъзне и да му дадем. Сега учените предполагат, че домашните кучета може дори да са развили допълнителни мускули на лицата си с единствената цел да спечелят симпатиите на хората.
Хората може да са допринесли за стапящия сърцето поглед чрез хиляди години на селективно отглеждане, казват учените в изявление.
Представено на срещата Experimental Biology 2022 във Филаделфия, предварителното изследване предлага по-задълбочен поглед върху това как кучетата общуват с нас. „Кучетата са наистина по-различни от всички други опитомени животни по това, че отвръщат на връзката си с хората си. Те наистина са наши спътници“, казва пред Чен Ли от New Scientist авторът на изследването Мадисен Омстед, биолог от университета Duquesne в Питсбърг. „Те демонстрират това чрез погледа си тип „мили очички“, с който ни гледат.“
При хората малките мускули около очите и устата ни са отговорни за малките, бързи изражения на лицето, като повдигане на вежда, съобщава Робин Уайт за Newsweek. Нашите така наречени миметични мускули се захранват от бързо съкращаващи се миозинови влакна, които не са много издръжливи, поради което не можем да задържим тези изражения за по-дълго, казват учените в изявление. Други мускули съдържат бавно съкращаващи се миозинови влакна, които вече се използват за дълги, контролирани движения.
За експеримента изследователският екип определя количествено бързи и бавни влакна имат вълците и кучетата в техните миметични мускули, съобщава New Scientist. При кучетата влакната са 66 до 95 процента бързи, докато вълците – средно 25 процента, съобщава Том Меткалф за NBC News. Мускулите на муцуните на вълците са предимно от бавно съкращаващи се влакна, които те биха могли да използват за продължителни движения като вой.
Подобно на хората, кучетата имат по-висок процент на бързо съкращаващи се влакна в мускулите на лицата си, съобщава Newsweek. Тъй като те се разклоняват от своите предци вълците преди 33 000 години, нуждата им от бавни мускули може да е намаляла и така изражението им да е станало по-приятно и познато за хората.
Бързите влакна около устата на кучетата може да са еволюирали, за да произвеждат острия и бърз лай, който домашните любимци ползват, за да общуват със стопаните си днес, съобщава Анна Сале за австралийския ABC News. Кучетата могат да джафкат по хората си като проява на игривост, да привлекат вниманието ни, да защитят територията си или да ни предупредят за нещо.
„Това по някакъв начин е част от процеса на опитомяване – независимо дали хората са избрали съзнателно кучета, които лаят, или това е страничен продукт от опитомяването“, казва авторът на изследването Ан Бъроуз, биологичен антрополог, пред ABC News.
Учените планират допълнително да проучат как се е развил лая при кучета и защо хората може да са избрали тази черта. Екипът също така планира да проучи дали опитомяването е оформило миметичните мускули на други бозайници, казва Бъроуз пред Newsweek.