Ако някога сте разглеждали старите албуми със снимки на роднините си от времето, когато са били млади, или пък сте гледали стари телевизионни предавания, може би ви е минавала мисълта защо тези уж тийнейджъри изглеждат толкова възрастни.
Макар че част от причината за това впечатление е въпрос на пристрастия – едно от които е, че понеже не всички остаряват с еднаква скорост, на нас ни правят впечатление само тези, които изглеждат по-възрастни – има ли все пак нещо вярно в него? Във видеоклип в един от любимите ни YouTube канали – Vsauce – този въпрос се разглежда и Майкъл казва, че да, но част от него е свързана с това как определени стилове от миналото се асоциират със „старост“ с напредването на възрастта на хората, които използват тези стилове.
С течение на времето са настъпили промени в темповете на стареене, които се дължат на фактори като стандартите и начина на живот и подобреното здравеопазване. Разбира се, където тези фактори са се подобрили, все още има разлика в различните социални групи в зависимост от доходите и класата им.
Макар да не е шокиращо, че по-добрият стандарт на живот се отразява на възрастта (ако работите в офис, оказва се, ще остареете по-красиво от викториански коминочистач, който пуши по 20 цигари на ден), промяната е изненадващо забележима в рамките само на няколко десетилетия.
В проучване, публикувано през 2018 г., се разглеждат промените в биологичното стареене (от маркери като кръвно налягане и белодробна функция), променени спрямо хронологичната възраст, в периода 1988-2010 г. Те установяват, че дори в този кратък период от време има значителни разлики в скоростта на стареене, като по-новите поколения са биологично „по-млади“ от тези преди тях.
„През последните 20 години биологичната възраст на населението на САЩ изглежда е намаляла за мъжете и жените в целия възрастов диапазон“, пише екипът в проучването.
„Степента на промяна обаче не е била еднаква и за двата пола или по възраст. Нашите резултати показват, че при младите мъже се наблюдава по-голямо подобрение, отколкото при младите жени. Тази констатация може да обясни защо смъртността в ранна зряла възраст е намаляла повече при мъжете, отколкото при жените, което допринася за намаляване на разликата в смъртността между половете. Освен това подобренията при по-възрастните възрастни също са били по-големи, отколкото при по-младите.“
В проучването се поставя акцент върху факторите, свързани с начина на живот, като тютюнопушенето, които отчасти обясняват защо разликата между биологичната възраст на мъжете и жените се е свила – тъй като мъжете са започнали да пушат по-малко, а жените са ги настигнали. Освен това употребата на лекарства също е довела до подобрения в здравето…
„Но значителна част от причините с течение на времето не са отчетени“, пишат те. „Други обяснения за подобренията в здравето на населението, които не успяхме да проверим, са по-добрите условия на живот в ранна възраст и преди раждането и намаляването на инфекциозните заболявания.“
Макар че тези фактори може да играят роля за това защо хората от миналото ни изглеждат по-възрастни, те в никакъв случай не е цялата картинка. Както отбелязва Майкъл, това би обяснило, че 60-годишните изглеждат на 56 години, 40-годишните – на 37,5 години, а 20-годишните – на 19 години.
И така, какво още се случва?
Според Vsauce голям фактор (наред с всички останали промени, като например подобренията в грижата за зъбите и слънцезащитните продукти) са просто нашите предразсъдъци за това как гледаме на по-старата мода. Тъй като я свързваме с по-напредналата възраст, ние ще я със старостта, дори когато гледаме снимки на обективно млади хора от 1972 г., облечени в нея.