Вероятно консумирате „фалшива“ канела

| от |

Канелата е синоним на сладко, вкусно и приятно – тя е основен елемент от уютната естетика, за която много хора фантазират, особено в тези безпардонни жеги.

Но за зла участ трябва да ви разочароваме: канелата, която влагате във вкусните си домашни лакомства, може изобщо да не е „истинска“ канела.

Истинската подправка канела (Cinnamomum verum/ Cinnamomum zeylanicum) се добива от кората на вечнозелени дървета от семейство Лаврови. Нарича се истинска канела или цейлонска канела и произхожда от Шри Ланка (бивш Цейлон, откъдето идва и името), Бирма и Малабарското крайбрежие на Индия, като се отглежда и в Южна Америка и Западна Индия.

Изсушената вътрешна кора е с деликатен и сладък вкус и от векове се използва в храната и в религиозни практики от различни култури като някога е била по-ценна от златото. Канелата показва и някои лечебни свойства, като например потенциално действие като инсулинов миметик.

Както става винаги, когато има продукт с висока стойност – появява се по-евтин.

Cinnamomum aromaticum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-039 cropped

Касия

И ето ви така наречената „фалшива“ канела, или касия (Cinnamomum cassia), тази подправка също е добита от кората на дърво от същото семейство като цейлонската канела. Но е по-вероятно да ви удари по главата с аромата си – тя е по-остра и с не токова деликатен вкус.

Касията често се използва, тъй като е по-евтина и по-лесно достъпна, защото я има на повече места. Затова, ако купувате канелени пръчици, те често са касия. Това е позволено, тъй като на юридическо ниво не се прави разлика между касия и цейлонска канела, въпреки че тя има различен вкус, аромат, текстура и вид.

Често и двата продукта от канела достигат до нас в малки бурканчета, разположени по рафтовете на магазините за хранителни стоки. За нетренираното око те могат да изглеждат много сходни – въпреки това цейлонската канела е с по-кафяв цвят, а касията е с по-червеникав. Разликите са още по-големи, когато става въпрос за кората – касията е по-тъмна на цвят, навита на по-дебели листа и с по-груба текстура от канела.

За да се усложнят още повече нещата, съществуват дори три различни вида касия – китайска, сайгонска и индонезийска. И трите имат различни вкусови характеристики: китайската често е силна и горчива и се използва в медицината в Китай, сайгонската е много ароматна, благоуханна и почти пикантна, а индонезийската е много сладка, но мека и е тази, която най-често се среща в супермаркетите.

Изсушена кора на касия

Всички видове канела съдържат съединение, наречено кумарин. Това съединение се намира в по-високи нива в касията и може да причини рискове за здравето, ако се консумира редовно в големи количества. Затова употребата на касия трябва да се ограничи: една чаена лъжичка съдържа 5,8-12,1 мг кумарин, което е над допустимия дневен прием, определен от Европейския орган за безопасност на храните, докато цейлонската канела съдържа много по-малко от това съединение.

Но какво да направите, ако искате да консумирате само истинска канела? Препоръчваме ви да купувате пръчици от цейлонска (когато произходът ѝ е посочен на опаковката) и да си ги смилате сами.

 
 
Коментарите са изключени за Вероятно консумирате „фалшива“ канела

Повече информация Виж всички