Не е тайна, че пандемията от ковид-19 кара всички да се стресират. Нивата на стрес по време на пандемията надминават нивата, наблюдавани по време на рецесията през 2009 г., а мерките за безопасност като социалното дистанциране създават сложна ситуация за хората, които се борят с депресия или хроничен стрес. Бъдещето ни в момента изглежда загадъчно, като тест на Роршах, и експертите не са сигурни как пандемията ще засегне хората в дългосрочен план в много аспекти на живота. При мнозина се наблюдава, например, една често срещана аномалия, възбудена от стреса: косопад.
Нивата на стрес, причинени от пандемията от ковид-19, карат хората да губят коса с шокираща скорост като медицинските експерти дори го наричат в докладите си “шокова загуба на коса“.
Въпреки че самото оплешивяване не е нещо необичайно, когато причината е стрес, то може да се появи само след около 3 до 4 месеца, информират специалистите. При стресови фактори като тревожност, депресия, финансови проблеми и други, шоковата загуба на коса може да доведе до преждевременно падане на до 50% от косата ни. Но това не е всичко!
Косопадът е едно на ръка. Съвсем друго е „коронасомнията“. Тревогата и стресът, породени от пандемията от коронавируса (а може би и от последвалият косопад), променят нашия някога почти перфектен живот и създават медицинска загадка. В САЩ освен „шоковата загуба на коса“, нивата на стрес карат хората да имат както токсични сънища, така и по-кратък сън. С две думи: пандемията от ковид-19 е кошмар за нашето благосъстояние като цяло.
Неотдавнашно проучване установява, че 70% от американците казват, че режимът им на сън е станал непоследователен поради продължаващата медицинска криза. 63% от анкетираните дори казват, че се страхуват, че никога няма да могат да се върнат към предпандемичните си модели на сън, тъй като сънят им вече е прекалено тежко нарушен.
И така, сега имаме коронасомния. Повишените нива на стрес и напрежениe, които прекъсват едно време подредените ни графици, карат медицинските експерти да се чудят какви ще бъдат дългосрочните ефекти на пандемията върху съня, като някои дори наричат ситуацията „епидемия от проблеми със съня“.
„Пациентите, които преди са страдали от безсъние, пациенти, които са имали затруднения със заспиването поради тревожност, сега имат още повече проблеми. Пациентите, които са сънували кошмари, имат още повече кошмари“, казва невролог пред The Washington Post. „Няма как да не признаем, че сега има епидемия от проблеми със съня.“
Едно нещо, което експертите виждат, е как времето за лягане и събуждане се забавя. От интервюто с невролога: „Лекарите по време на сън виждат все по-късния час на лягане и събуждане у хората. Пациентите живеят, например, в Лос Анджелис, но са в часовата зона на Хонолулу. Това нарушава циркадния им ритъм, който регулират цикъла на съня, особено като хората се лишат от излагане на естествена светлина рано сутринта. И нещата се влошават от изкуствената светлина на екраните, които още от предпандемично време стимулират нарушенията на съня. А сега това е начинът, по който мнозина по света осъществяват работни срещи, връзка с роднини и приятели, забавляват се и се информират.“
Циркадните ритми също са повлияни и от стандартните ни ежедневни дейности – и липсата им в днешно време – като часове за хранене, ходене и връщане от работа или посещение на хобита като йога. Социалните занимания също се следят от циркадния ритъм. А сега те липсват.
ABC News 5 в Кливланд разговаря с експерти, които казват, че новият ни циркаден ритъм наранява начина, по който животът ни преминава предимно като го прави „неструктуриран и непланиран“. „Телата ни са създадени да се събуждат със слънцето и да си лягат, когато то залезе, така че това е, което искаме да направим.“, казва д-р Сам Фридландер от Университетските болници в Кливландския медицински център. Фридлендер казва също, че изключването на смартфони, таблети и дори телевизори може да помогне, защото се намалява синята светлина, но трябва да ги изключим още часове преди лягане, а не директно преди сън. Упражненията сутрин или следобед също могат да бъдат полезни в битката срещу безсънието.
„Наистина е важно сутрин да поемем малко светлина“, казва той. „Разходете се или правете упражнения, ако е възможно, защото светлината е най-силното нещо, което рестартира циркадния ни ритъм, така че ако ще поемате светлина, искате това да става сутрин и след това да я не става през нощта.“