След провала на забрана за найлонови торбички, Калифорния реши да ги забрани още повече

| от |

Преди десетилетие Калифорния стана първият щат в САЩ, който забрани найлоновите торбички за еднократна употреба. Това обаче се оказа огромен провал. Сега надеждата да поправи проблема, Златният щат реши просто да натисне повече – и прие нов, още по-голям закон за торбичките.

Първоначалната забрана от 2014 г. забранява на магазините за хранителни стоки да раздават найлонови торбички за еднократна употреба на цена под 10 цента (включително и безплатно). Идеята е клиентите да си носят собствени или да си купуват за многократна употреба или рециклирани хартиени торбички срещу дребна такса.

В действителност магазините започнаха да продават по-дебели найлонови торбички, които на теория могат да се използват многократно, но са много по-трудни за рециклиране (и така или иначе почти не се използват повторно).

Според щатския сенатор Катрин Блекспиър, една от поддръжничките на новия законопроект, проучване е установило, че количеството торбички, изхвърляни от калифорнийците, е нараснало от 157 385 тона преди забраната на 231 072 тона до 2022 г. – увеличение с 47%.

Сега законодателите искат да спрат това и на 22 септември губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм подписа нов закон, с който на практика се забранява продажбата на всички найлонови торбички изобщо.

Съгласно закона магазините за хранителни стоки могат да предлагат само рециклирани хартиени торбички или клиентите просто да използват собствени, които си носят.

„Вместо да им се предлага избор между хартиена и найлонова торба на касата, клиентите просто ще бъдат питани дали искат хартиена, ако не са си донесли торбичка за многократна употреба. Този прост подход е лесен за следване и ще помогне за драстично намаляване на замърсяването с пластмаса“, заяви сенатор Блекспир в изявление.

Законът е подкрепен от няколко местни и международни групи, насочени към опазването на околната среда, сред които „Калифорнийци срещу отпадъците“, „Оздрави залива“, фондация „Сърфрайдър“, „Аквариума Монтерей“, „Океанът“ и „Опазване на океана“.

„Пластмасовите торбички за хранителни стоки се нареждат в челната десетка на най-често събираните предмети от доброволците в Деня за почистване на крайбрежието на Калифорния през 7 от последните 10 години. През това десетилетие те са събрали достатъчно торби, за да покрият дължината на моста Голдън Гейт близо 30 пъти“, казва в друго изявление д-р Аня Брандън, директор на отдел „Политика по отношение на пластмасите“ в организацията „Опазване на океана“.

„Найлоновите торби за хранителни стоки са не само една от най-разпространените пластмаси, които замърсяват нашите плажове, но и една от петте най-смъртоносни форми на такова замърсяване за морските обитатели. Но ние имаме просто решение, което доказано намалява този вид замърсяване: да ги забраним. Благодарим на сенатор Блекспиър, члена на Асамблеята Бауер-Кахан и губернатор Нюсъм за това, че работиха със защитниците, за да превърнат този законопроект в реалност“, отбеляза тя.

Въпреки че калифорнийската забрана е приветствана, мащабът на проблема с пластмасата на планетата се нуждае от много повече от забрана в един щат. Понастоящем в океаните плуват между 75 и 199 милиона тона пластмаса, като тази цифра само ще се увеличава.

Голяма част от световните емисии на пластмаса идват само от няколко държави. Според проучване, публикувано в Nature през 2024 г., най-голям принос за замърсяването с пластмаса има Индия, която произвежда около 1/5 от общото количество, следвана от Нигерия и Индонезия. Китай, за който по-рано се съобщаваше, че е най-зле, вече е на четвърто място като производител на боклук благодарение на неотдавнашните подобрения в събирането и обработката на отпадъци, следван от Пакистан, Бангладеш, Русия, Бразилия, Тайланд и Демократична република Конго.

 
 
Коментарите са изключени за След провала на забрана за найлонови торбички, Калифорния реши да ги забрани още повече

Повече информация Виж всички