Ново изследване разкрива, че начинът, по който изглеждате, може да се определя от името, което родителите ви са ви дали. След провеждането на редица експерименти с участието на възрастни, деца и изкуствен интелект авторите на изследването установяват, че лицата на хората се развиват през целия им живот, за да отговарят на имената им.
„Децата все още не приличат на имената си, но възрастните, които са живели със своето име по-дълго, са склонни да заприличват на него“, пишат изследователите. „Тези резултати предполагат, че хората се развиват в съответствие със стереотипа, даден им при раждането“.
За да стигнат до това заключение, авторите първо са помолили както децата, така и възрастните да се опитат да съпоставят снимки на хора с имена. И двете възрастови групи са успели правилно да отгатнат имената на възрастните само въз основа на външния им вид, като процентът на успеваемост е бил значително по-висок от този на случайността.
Никой от участниците обаче не успява последователно да съпостави детските лица с правилното име. Според авторите на изследването това подсказва, че хората започват да приличат на името си, когато пораснат.
За да потвърдят това откритие, изследователите използват изкуствен интелект, за да анализират приликите и разликите между лицата на хора с едно и също име. „Установихме, че възрастните с едно и също име имат по-сходни представяния на лицата, отколкото тези с различни имена, но децата с едно и също име не показват тази закономерност“, пишат те, като по този начин подкрепят предишното си заключение.
Накрая екипът изкуствено състарява изображения на детски лица, за да представи как биха могли да изглеждат като възрастни. При разглеждането на тези снимки участниците не успяват правилно да съпоставят лицата с имената, както става при естествено възрастните.
Освен това приликите между подправените лица на деца с едно и също име не надхвърлят нивото на случайност, когато се пускат през системата за машинно обучение. Взети заедно, всички тези резултати сочат към факта, че не изглеждаме вродено като имената си, а че лицата ни се променят, за да им съответстват.
„Нашето изследване подчертава по-широкото значение на този изненадващ ефект – дълбокото въздействие на социалните очаквания“, казва авторът на изследването д-р Йонат Цвебнер в изявление.
Известно е също като „социално структуриране“, че прилагането на етикети и стереотипи оказва влияние върху нашето физическо и психологическо развитие, въпреки че количественото определяне на силата на този ефект досега се оказваше предизвикателство. Коментирайки резултатите на своя екип обаче, Цвебнер настоява, че „социалното структуриране е толкова силно, че може да повлияе на външния вид на човека“.
„Тези констатации могат да подскажат до каква степен други лични фактори, които са дори по-значими от имената, като пол или етническа принадлежност, могат да оформят хората“, казва тя.