Рекордът за най-старото дърво в света има нов претендент

| от Д-р Джонатан Баричиви |

Извисявайки се гордо в националния парк Алерс Костеро в Чили, един древен патагонски кипарис може би току-що взе рекорда за най-старото дърво в света.

Предварителната оценка на възрастта на колоса – Алерс Миленарио, известен още като „Прадядото“ – предполага, че може да е на около 5400 години.

Ако това е вярно, дядката ще отнеме короната на „най-старото дърво в света“ от настоящия рекордьор, източен калифорнийски бор, известен като Матусал, който е на възраст около 4853 години.

Fitzroya cupressoides seedling

Fitzroya cupressoides на 1 годинка

Видът е патагонски кипарис (Fitzroya cupressoides), иглолистно дърво, което произхожда от Чили и Аржентина и често е наричано „секвоята на юга“ поради огромния си размер и способността су да издържа на силите на времето. Способен да достигне 70 метра на височина и до 5 метра в диаметър на ствола, видът се смята за най-големият в Южна Америка. За съжаление, сега се счита и за най-застрашеното иглолистно дърво в Чили поради ширещия се дърводобив и последствията ит туризма в района.

Д-р Джонатан Баричивич от Лабораторията по климата и околната среда в Париж е ученият, който наскоро извършва оценка на възрастта на колосалния патагонски кипарис, който живее в дълбините на националния парк Алерс Костеро. И достига до тази оценка чрез проба от ядро, взета от Алерс Миленарио в началото на 2020 г., когато е използвана специална Т-образна бормашина, която не вреди на ствола му.

Често, както знаем, е възможно да се оцени възрастта на дървото чрез преброяване на броя на пръстените, като едногодишен цикъл се изразява със светло бледо дърво, което расте в началото на годината, и тъмно дърво, което расте в края на годината.

Но поради огромния размер на кипариса, Баричивич не е в състояние да пробие в целия ствол, което означава, че останалите пръстени трябваше да бъдат „запълнени“ чрез статистически модел, базиран на скоростта на растеж на дърветата, факторите на околната среда, и др.

„Проблемът е, че традиционното определяне на възрастта чрез просто преброяване на годишните пръстени на такова голямо дърво не е възможно. Няма инструмент, достатъчно дълъг, за да извлечем проба, която достига до центъра на дървото и дори ако имаме такъв, вътрешната част на стволът може да е изгнила. Научният проблем, с който трябва да се справим, е как да се оцени възрастта въпреки тези методологични ограничения“, каза Баричевич пред IFLScience.

От така изграденият компромисен метод докторът заключава, че дървото има приблизителна възраст от 5484 години.

„Резултатът е, че имаме 80% статистическа увереност, че дървото е по-старо от 5000 години, като най-вероятната му възраст е около 5484“, добавя Баричевич.

Той представя своите открития по научни конференции, но тепърва ще публикува рецензирано проучване на изследването. Въпреки че се надява да изпрати статия за публикуване в списание през следващите месеци, много учени вероятно ще искат да изчакат, докато не излезе пълното изследване, преди да се обадят на горещата линия на Световните рекорди на Гинес.

Баричевич изглежда е уверен, че е покрил всички възможности и твърди, че изследването му ще издържи на проверка. За него обаче титлата на „най-старото дърво в света“ не е особено важна.

Дядото на Баричевич казва, че е открил дървото през 70-те години на миналия век и също, че много членове на семейството му са работили като рейнджъри в националния парк Алерс Костеро. През тези няколко десетилетия те са видели как човешката дейност драстично се е намесила в тази някога девствена екосистема. Чрез настоящата си работа той се надява да подчертае отчаяната нужда от защита на уникалната, но бързо променяща се природа.

„Дървото е член на моето семейство. Нашата семейна история като „Пазители на Алерс“ е тясно свързана с това дърво и гората, в която живее“, споделя докторът.

„За мен това изследване не е за счупване на възрастови рекорди, а за повишаване на осведомеността за нуждата от спешна защита на дървото от неконтролирания туризъм.“

 
 
Коментарите са изключени за Рекордът за най-старото дърво в света има нов претендент

Повече информация Виж всички