Нов анализ на глобално ниво установи, че буквално няма ползи за здравето, свързани с пиенето на алкохол, ако сте под 40 години, и че дори много малки количества могат да бъдат вредни.
За щастие обаче новините са малко по-добри за по-възрастните поколения, които могат да се възползват от намаления риск от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет, който предлага умереното пиене.
Представяйки своите открития в The Lancet, изследователите се опитват да отговорят на продължителния спор относно потенциалните предимства на пиенето. Множество предишни проучвания показват, че чаша вино на ден може да подобри здравето на сърцето, въпреки че подобни обобщени твърдения никога не са били категорично доказани или развенчани.
За да разгадаят проблема, авторите на изследването решават да разгледат по-нюансирано наличните данни. Ползвайки статистическа информация от проучване за Глобалната тежест на болестите (ГТБ) от 2020 г., те успяват да направят оценка на нивата на употреба на алкохол за хора на възраст 15 и повече години в 204 държави и територии.
Разбивката на данните им позволява да изчислят рисковете, свързани с пиенето, според възрастта, пола и географското местоположение и по този начин те установяват, че 1,34 милиарда души са консумирали небезопасни количества алкохол през 2020 г., като 76,7% от тях са мъже, а 59,1% са под 40-годишна възраст.
Установено е, че мъжете на възраст от 15 до 39 години са изложени на най-висок риск от небезопасно пиене във всички глобални региони, като 60% от пътнотранспортните произшествия, убийства и самоубийства, свързани с алкохол, включват хора в тази възрастова група.
Според анализа безопасното количество за мъже под 40-годишна възраст е само 0,136 стандартни напитки на ден, като вредата за здравето настъпва, след като този праг е превишен. Жените в същата възрастова категория могат безопасно да пият приблизително двойно на това количество, като стандартната напитка се равнява на малка чаша вино, кен бира или единична чаша уиски или друг концентриран алкохол.
Струва си да се отбележи обаче, че данните не правят разлика между ефектите от прекомерното пиене и консумацията на постоянни количества алкохол в продължение на много дни и следователно са необходими още изследвания, за да се определи как конкретно специфичните модели на пиене влияят върху здравето.
„Нашето послание е просто: младите хора не трябва да пият, но по-възрастните хора могат да се възползват от пиенето на малки количества“, казва авторът на изследването д-р Емануела Гакиду в изявление. „Въпреки че може да не е реалистично да се мисли, че младите възрастни ще се въздържат от пиене, ние смятаме, че е важно да съобщим най-новите доказателства, така че всеки да може да взема информирани решения за своето здраве.“
Оценките разкриват, че умереното пиене може да осигури някои ползи за здравето на хора над 40-годишна възраст, които нямат основни здравословни проблеми, особено в популациите с по-чести случаи на сърдечно-съдови заболявания. Установено е, че за хората на възраст между 40 и 64 години безопасната консумация на алкохол варира от около половин стандартна напитка до 1,82 напитки на ден.
Хората на възраст над 65 години, междувременно, може да са в състояние да консумират до три и половина напитки на ден, без да изпитат никакви отрицателни ефекти върху здравето.
„Въпреки че рисковете, свързани с консумацията на алкохол, са сходни за мъжете и жените, младите мъже се открояват като групата с най-високо ниво на вредна консумация“, казва д-р Гакиду. „Това е така, защото по-голям дял от мъжете в сравнение с жените консумират алкохол и средното им ниво на консумация също е значително по-високо.“
Въз основа на тези открития авторите казват, че насоките за пиене трябва да бъдат актуализирани, за да отразят различните нива на риск и полза, свързани с възрастта и пола. „Необходими са по-силни интервенции, особено тези, насочени към по-младите индивиди, за да се намали значителния глобален удар по здравето от консумацията на алкохол“, пишат те.