В пролива Дейвис между югоизточната част на канадския остров Бафин и югозападната част на Гренландия бе открит микроконтинент. В ново проучване изследователи от Обединеното кралство и Швеция картографират микроконтинента, използвайки гравитационни данни и данни от сеизмични движения, за да създадат тектонска реконструкция на региона.
Въпреки че геологията на мястото е била подробно проучвана и преди това, остават няколко загадки.
„Продължителен период на разцепване и разстилане на морското дъно между Гренландия и Северна Америка е формирал океанските басейни Лабрадорско море и Бафинов залив, свързани с пролива Дейвис“, обяснява екипът в статията си. „Въпреки това съществуват разногласия относно точните движения на плочите между Гренландия и Канада, както и относно тектонската еволюция на пролива Дейвис, като предишните модели не са в състояние да обяснят произхода на аномално дебелата континентална кора там.“
Докато реконструира миналото на района, когато Гренландия се е отделила от Канада, екипът открива, че аномално дебелата кора всъщност е собствен микроконтинент; тектонски блок, който се е отделил от континент и е заобиколен от по-тънка океанска кора.
„Реинтерпретацията на данните от сеизмичните ефекти в шелфа на Западна Гренландия, заедно с новосъздадения модел на дебелината на земната кора, идентифицира изолиран терен с относително дебела (19-24 км) континентална кора, която е била отделена от Гренландия по време на новоразпозната фаза на разширение в посока Е-З по ръба на Западна Гренландия“, пише екипът. „Интерпретираме този континентален блок като непълно разкъсан микроконтинент, който наричаме протомикроконтинент на пролива Дейвис.“
Изследователите смятат, че рифтингът – при който тектонските плочи се разделят на две – е започнал преди около 118 млн. години, преди да настъпи континенталното разпадане преди около 61,27 млн. години в Лабрадорско море. Континентите са продължили да се раздалечават, преди Гренландия да се сблъска със Северноамериканската плоча и да се присъедини към нея. Именно по това време се създава новият микроконтинент.
„Тъй като нашите интерпретации на сеизмичните ефекти показват събитие в източната част на пролива Дейвис между 58 и 49 млн. г., пространствено съвпадащо със зоната на най-тънката континентална кора между континенталния фрагмент и Гренландия, ние правим заключението, че именно това събитие е довело до отделянето на този фрагмент от Гренландия.“
Екипът се надява, че изследването може да ни помогне да разберем по-добре тектониката на плочите и опасностите, които тя може да причини на жителите на Земята.
„Като цяло, тази работа не само разпознава няколко нови тектонски характеристики от първи порядък на Земята и протомикроконтинента на пролива Дейвис, но също така посочва силен контрол на литосферата върху посоките на движение на плочите“, заключава екипът. „Ето защо е фундаментално важно да продължим да изучаваме това явление, за да разберем действието на тектониката на плочите на нашата планета.“