При нас като че ли идеята да не се къпем по време на буря не е толкова популярна, колкото на Запад. Но явно има риск; колко голям е той, е друг въпрос.
Първо, гръмотевична буря се развива, когато има нестабилна атмосфера. Според Националната лаборатория за тежки бури към Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания на САЩ, мълнията е електрическа искра, която възниква между земята, облаците и въздуха. Когато тя започне да се развива, въздухът действа като изолатор между отрицателните и положителните заряди в облаците и между тях и земята.
Когато се натрупат достатъчно противоположни заряди, въздушната изолация се разрушава и бързо се произвежда електричество – което ние наричаме мълния. Светкавицата, която виждаме в тъмното небе, е начинът природата временно да изравни различно заредените области на атмосферата. Този цикъл ще продължи, докато зарядите не се разсеят.
Мълнията е това, което причинява гръмотевичния звук: енергията от нея загрява въздуха до около 27 000 градуса по Целзий, което го кара да се разшири и така образувалото се налягане намалява бързо, създавайки пукот.
Когато предстои удар от мълния в земята, към нея се образува канал. Когато е на по-малко от 100 метра, по-високите предмети започват да отделят искри. Когато една искра се свърже с канала, тогава огромен електрически ток се спуска надолу към обекта, който е произвел искрата.
Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) мълнията може да причини много различни наранявания с различен риск от смърт. Обикновено 10% от хората, които са ударени, умират, най-вече от сърдечен удар.
Прекият удар най-често е фатален. Но има и други начини мълнията да стигне до нас, не чак толкова фатални: като контактният удар, когато жертвата докосва ударен от мълния обект; вторичният удар, когато мълнията отскача от обект и удари жертвата; и земен ток, при който мълния удря земята наблизо и токът преминава от точката на удара, през земята, до жертвата.
Гърмът може също да причини наранявания като спукване на тъпанчетата или травма при падането на ударения.
Та, опасно ли е да се къпем по време на буря?
Освен ако не седите във вана навън или не се къпете в дъжда, е малко вероятно да бъдете ударени директно. Най-големият риск е, ако мълнията удари директно дома, тъй като водопровода и други метали могат да служат като проводник за тока; обикновено тя следва пътя на най-малкото съпротивление, което най-често е по жици и водопроводи. Поради това може да премине през тръбите и да ни удари, докато се къпем.
Освен металът, водата също може да провежда ток много добре. Което също може да развали ваната ни с мехурчета.
Това е отразено и в съветите на CDC, тъй като те предлагат хората да стоят извън душа и далеч от водопроводи по време на гръмотевична буря. В малко по-утешаваща нотка, те също така съветват да се избягва миенето на чинии.
Обикновено се казва, че ако чуем гръм, значи сме достатъчно близо, за да стигне мълнията до нас, тъй като тя може да удари на 5 до 16 километра от създалата я буря. Затова е най-безопасно да влезем в банята около 30 минути след като сме чули последния гръм, тъй като понякога бурята обича да си запазва по една голяма мълния за накрая.
Някой някога бил ли е ударен, докато е под душа?
Като цяло е малко вероятно да ви удари гръм по време на буря, докато сте в баня, но е възможно. Твърди се, че 10-20 души в САЩ са удряни годишно, докато боравят с уреди, използват кранове и са в банята. Също така, Struckbylightning.org съобщава също, че 33% от смъртните случаи от мълнии са свързани с вода.
Така че следващия път, когато има гръмотевична буря, внимавайте.