Кой е изобретил кафето

| от |

Според една легендата през IX век – етиопски козар на име Калди.

Твърди се, че Калди забелязва, че козите му се държат странно, след като ядат червените плодове от дървото Coffea arabica. Самият той опитва от тях и скоро също усеща ентусиазъм. След това занася една партида в манастир, където стимулиращият ефект на растението по време на дългите часове на молитва става причина за безпокойство.

Така реигиозните лидери решават, че кафето тогава трябва да е дело на дявола – и хвърлят зърната върху огън, за да ги унищожат. Но приятният аромат, който се получил, ги убеждава да му дадат втори шанс.

Подобно на чая, те поставили изпечените зърна в топла вода и така се родило кафето.

Въпреки легендата се смята, че практиката да се дъвчат кафеени зърна като стимулант е съществувала векове преди предполагаемото откритие на Калди. Хората са ги смилали, за да ги смесват с масло и животинска мазнина, за да ги запазят и да ги ядат по време на дълги пътувания – на практика предшественик на енергийното барче. По същия начин се смята, че поробените судански народи са дъвчели кафени зърна, за да им помогнат да оцелеят при трудните си пътувания по търговските пътища.

Историята за Калди е трудна за доказване. Това, което знаем, е, че истинските исторически сведения за консумацията на кафе са се появили едва много по-късно, когато както се твърди набожните суфи в Йемен използват напитката, за да останат бдителни по време на религиозни ритуали.

Отглеждането и търговията със зърната за напитката започват в арабските страни през XIV в. и се разпространяват в Египет, Сирия и Турция. Твърди се, че нито едно кафено растение не е съществува извън Арабия или Африка до 1600 г., когато поклонник на име Баба Будан ги донася в Индия. През 1616 г. Пьотър ван дер Брук внася контрабандно малко кафе от Мока, Йемен, в Амстердам. Скоро нидерландците и техните колонии – най-вече Шри Ланка и Ява – поемат европейската му търговия, последвани от французите в Карибския басейн, испанците в Централна Америка и португалците в Бразилия. В крайна сметка напитката стига до Америка чрез британските колонизатори, които акостират в Ню Йорк.

Разпространението и популярността на кафето стават възможно най-вече благодарение на социалния му оттенък. Подобно на бирата и виното, които преди това са популярни напитки за закуска, кафето също предизвиква разговори и сприятелявания.

 
 
Коментарите са изключени за Кой е изобретил кафето

Повече информация Виж всички