Пясъчните пейзажи в южната част на Юта са дом на един странен геоложки феномен. Кафяво-черни топчета с размери от грахово зърно до грейпфрут покриват пустините на Щата на пчелите (и други части на югозападната част на САЩ), като се събират в големи формации, които от десетилетия озадачават учените. Тези странни форми, известни под различни имена, но най-често като „топчетата Моки“, съществуват от милиони години.
Името идва от племето хопи, съобщава Nature. Според легендата духовете на предците („моки“) на членовете на племето посещавали Земята през нощта и играели на топчета. На сутринта те си отивали, но оставяли топчетата, за да съобщят на живите си роднини, че са щастливи. Проучванията обаче разкриват, че произходът на топчетата моки е малко по-прозаичен. Според Геоложката служба на Юта топките са конкреции, съставени от железен оксид и пясъчник и образувани в подпочвени води под скали на милиони години.
Пясъчникът, който съществува в Юта и съседните ѝ щати, е с цвят на ръжда заради микроскопично малък слой железен оксид, наречен хематит, който обгражда песъчинките. Той произхожда от скала, отложена преди около 190 милиона години. С течение на времето обаче други седименти са покрили пясъка, което е довело до образуването на пясъчник. Междувременно редуциращи агенти, като например киселина, разтварят желязо във водата, преминаваща през порестата скала. Именно от тези подпочвени води са се образували топчетата Моки.
Те стават видими едва след като атмосферните условия предизвикват ерозия на външните слоеве, покриващи пясъчника, разкривайки пясъчника под тях и съдържащите се в него железни топчета. Макар че обикновено се срещат в сферична форма – откъдето идва и името им – те могат да се появят и в други формации, включително тръби и „летящи чинии“. Според проучване, публикувано през 2004 г., най-старите топчета са на възраст 25 милиона години, като е установено, че повечето са на възраст от 2 до 5 милиона години.
Топчетата са често срещани в САЩ, но подобни структури са открити и в други части на света, например в Монголия. Може би най-вълнуващото е, че такива са открити и на Марс. Наричани марсиански „боровинки“ заради малкия им, сиво-син цвят, някои учени смятат, че те са едни от първите признаци за историческото съществуване на вода на Червената планета. Друго изследване, в което се отбелязват прилики между марсианските боровинки и топчетата Моки, предполага, че те може да са се образували в ранна атмосфера, богата на въглероден диоксид.