Мъжката японска оризия се чифтосва до 27 пъти на ден. Женската – само 1

| от |

Животинското царство може да бъде доста странно, когато става въпрос за секс и взаимоотношения. Различните същества са разработили най-различни методи, за да предадат гените си на следващото поколение и да победят конкурентите си в този процес. За японската оризия изследователите откриват, че всичко се свежда до количество – колко пъти на ден мъжките се сношават, като този брой може да достигне 27.

Nihonmedaka

Японските оризии – Oryzias latipes – са малък, невзрачен вид, който живее на свобода в блатата и оризовите полета на Япония. Те са с външно оплождане, което означава, че изпускат сперматозоиди или хайвер във водния стълб, където те се оплождат.

„Тъй като тези гамети са трудни за събиране, броят на освободените сперматозоиди и степента на оплождане по време на последователни чифтосвания остават загадка“, обяснява в изявление съавторът на изследването д-р Юки Кондо. „Но нашата изследователска група успя да разработи точен метод за измерване на броя на сперматозоидите, поради което успяхме да проведем успешно този експеримент.“

В дивата природа през размножителния период от април до септември е известно, че женските хвърлят хайвера си веднъж на ден, а мъжките еякулират многократно в рамките на същия ден. В изследването една мъжка риба е била поставена при една женска, докато се случи чифтосването (или докато не минат 20 минути…), след което мъжкият е преместен в друг аквариум с нова женска. Този процес продължил, докато мъжките не успели да се чифтосат с три различни женски подред.

Броят на случаите, в които мъжките успяваха да се чифтосат, варираше от 4 пъти за един ден до 27. Средно те се чифтосват по 19 пъти дневно.

Екипът се интересуваше най-вече от количеството и качеството на спермата след всяко от тези чифтосвания. По време на първите три рибите отделяли повече от 50% от дневната си сперма, а процентът на оплождане на хайвера бил почти 100%. С напредването на чифтосванията обаче оплождането значително намалява след десетото. А при някои много късни изобщо не е имало оплождане. Това предполага, че женските един вид прахосват яйцата си, когато се размножават с мъжки, които вече са участвали в много други чифтосвания за кратък период от време.

„Това е първото изследване, което показва количествено ясния дневен капацитет за чифтосване на мъжката японска оризия, както и обема на сперматозоидите, отделяни по време на всяко чифтосване, степента на оплождане и поведението на мъжките и женските по време на този процес“, казва съавторът професор Сатоши Авата. „Нашето изследване дава важни сведения за връзката между разходите за производство на гамети и сексуалния подбор.“

 
 
Коментарите са изключени за Мъжката японска оризия се чифтосва до 27 пъти на ден. Женската – само 1

Повече информация Виж всички