Преди да се потопим във въпроса, важно е да знаем, че определенията за океани и морета не са точно най-строгите – има много място за тълкуване, особено когато става въпрос за моретата.
Ако трябва да бъдем наистина свободни в определенията, океаните и (повечето) моретата така или иначе са си един огромен воден басейн – т. нар. Световен океан. Но поради множество причини, било то културни, географски или научни, тази голяма вода е била разчленена и категоризирана.
Какво е океан?
Когато се говори за океан, обикновено се има предвид голямото солено водно тяло, което покрива почти 3/4 от повърхността на планетата, или някой от регионите, на които океанографите са го разделили.
Исторически погледнато, съществуват четири официално признати океана – Атлантическият, Тихият, Индийският и Северният ледовит – чиито граници се определят предимно от континентите. След години дебати, се появява и пети: Южният океан (също Южен ледовит океан и Антарктически океан), окончателно признат от Националното географско дружество през 2021 г.
Това, което прави този океан различен от останалите четири, е, че вместо от континентите, той се определя от невидим пръстен: Антарктическото циркумполярно течение, което обгръща Антарктида.
Какво е море?
Ако наречете някое море океан, не е задължително да грешите – моретата могат да се считат за част от океана. Това, което обикновено ги определя обаче, е, че те са много по-малки, намират се където се срещат сушата и океанът, и обикновено са поне частично оградени от суша.
Едно забележително изключение е Саргасово море, което е обградено от всички страни от вода.
Подобно на Южния океан, границите на Саргасово море се определят от течение, а не от суша – всъщност четири течения. То се намира в северната част на Атлантическия океан и е заобиколено от Северноатлантическото течение, Канарското течение, Северноатлантическото екваториално течение и Гълфстрийм, което го прави единственото море без сухоземна граница.