Както знае всеки, който си е цапал ръцете с пръст и е тичал с бутилка вода из вкъщи, отглеждането на здрава флора е трудна задача. Освен че трябва да имате предвид променливи като поливане и слънчева светлина, трябва да се съобразите и с вида почва на вашето растение и с това колко често тя трябва да се подменя. Повечето пръст в магазина изглежда еднакво, но разликите между градинската и тази за саксии не бива да се пренебрегват.
Външните и стайните растения имат различни нужди, затова е важно да изберете правилната почва. Градинската е най-близка до естествената пръст, която се намира в парка пред блока. Тя се състои от обикновен горен почвен слой, смесен с богати на хранителни вещества компоненти като компостирана кора, гъби и животинска тор. Плътният ѝ състав има висока степен на задържане на вода, което е чудесно за цветята, билките и зеленчуците на открито, които цъфтят при неравномерно овлажняване.
Голяма купчина компост дими от топлината, генерирана от термофилните микроорганизми.
Задържането на вода е по-малък проблем за стайните саксийни растения, които обикновено трябва да се поливат по-редовно. Те се радват на по-свободна, бързо отцеждаща се пръст, която дава на корените им възможно най-много пространство за дишане. Ако разгледате съставките на почвата за саксии, няма да откриете истинска пръст, защото тя е направена от смес от материали като кора, сфагнум мъх, перлит, вермикулит, компост и кокосово влакно. Тази смес дава на стайните растения необходимите им хранителни вещества, без да ги излага на въздействието на гъбичките и патогените, които могат да се появят в градинската почва.
След като определите най-добрия тип почва за вашите растения, следващата стъпка е да определите колко често трябва да се обновява тя – ако изобщо трябва да се обновява. Ако корените на стайното ви растение започнат да се провират през дренажните отвори, това е знак, че то се нуждае от по-голям съд и нова порция почва. Ранната пролет – когато растенията вече тръгват да растат – е най-подходящото време да ги прехвърлите в нова саксия.
Растенията, които не се нуждаят от цялостно пресаждане, също могат да се възползват от с прясна почва по това време на годината.