Къде са останките на най-старата гора в света

| от |

Забравете за Амазонка, за горите на Индия с живите им мостове, дори за малайзийските тропически гори с едно от най-високите дървета на планетата. Най-старата гора в света се намира в Кайро. Но не столицата на Египет – а малко градче в щата Ню Йорк.

На дъното на кариера за пясъчници в малкото градче Кайро в щата Ню Йорк изследователите откриват мрежа от дървета, която според тях някога може да се е простирала на около 400 км. Смята се, че тази тя е на възраст 386 милиона години – което я прави най-старата гора в света.

„Вие се разхождате през корените на древни дървета“, казва д-р Кристофър Бери, палеоботаник от университета в Кардиф, пред Science през 2019 г. „Заставайки на повърхността на кариерата, можем да реконструираме живата гора около нас във въображението си“.

Archaeopteris reconstruction

Archaeopteris

Находката е открита през 2019 г., когато изследователите картографират над 3000 кв. м. гора от девонския период в подножието на планината Катскил в долината Хъдсън. Те установяват, че тя е била дом на два вида дървета: ранни папратовидни растения, наречени кладоксилопсиди, и растения от вида Archaeopteris. Учените смятат, че е възможно да са открили и трети дървесен вид в района, който би се размножавал, подобно на другите – с помощта на спори, а не на семена.

„Изненадващо е да видим растения, за които досега се смяташе, че са имали взаимно изключващи се предпочитания за местообитания, да растат заедно в древната делта на Катскил“, казва д-р Бери в съобщение за пресата относно откритието.

В един от районите е установено, че корените на Archaeopteris са с дължина над 11 метра. Това са едни от първите примери за сложни коренови системи, които са се развивали с растежа на растенията и са имали много разклонения. Преди това корените не са били разклонени, загивали са и са били замествани с нарастването на растението, обясняват авторите в статията.

„Това би изглеждало като сравнително открита гора с малки до средно големи иглолистни дървета, между които растат отделни и скупчени дървесни растения, подобни на папрат, вероятно с по-малки размери“, продължава д-р Бери.

На мястото са открити и много вкаменелости на риби, което кара екипа да смята, че някогашната огромна гора може да е била унищожена от наводнения.

Фосил на дърво от Гилбоа (род Wattieza)

Смятаната досега за най-стара гора е Гилбоа, която се намира само на около 40 км от новия рекордьор, но се смята, че е с около 2-3 милиона години по-млада от тази в Кайро. През 2016 г. същият екип открива огромна тропическа фосилна гора и в Норвегия.

Смята се, че появата на по-големи дървета с по-сложни коренови системи е предизвикала и процес, по време на който въглеродният диоксид се извлича от атмосферата и в крайна сметка се съхранява под формата на варовик. С намаляването на нивата на въглероден диоксид, нивата на кислород са могли да се увеличат, което е довело до развитието на по-големи животни и насекоми в древните гори.

„За да разберем наистина как дърветата са започнали да изтеглят въглеродния диоксида от атмосферата, трябва да разберем екологията и местообитанията на най-ранните гори, както и техните коренови системи“, казва д-р Бери.

 
 
Коментарите са изключени за Къде са останките на най-старата гора в света

Повече информация Виж всички